کاهش آلارم کاذب عبور حیوانات:

آلارم کاذب – حیوان خانگی- خطا/ هشدار اشتباه/سنسور

کاهش آلارم کاذب عبور و مرور حیوانات:

آلارم کاذب در واقع هشدارهایی اشتباه در پی تشخیص ناکارآمد سیستم های امنیتی است که باعث اتلاف وقت و هزینه بسیار و علاوه بر آن آلارم های پی در پی اذیت کننده میتواند باشد. ( به طور مثال ایجاد آلودگی صوتی برای همسایگان می شود)، خصوصا اینکه منشا این آلارم کاذب حیوان خانگی ای باشد که دائما در رفت و آمد در منزل است. بنابراین کاهش آلارم کاذب عبور حیوانات با  تجهیز سیستم های امنیتی میتواند بسیار مهم باشد.

اکثر آلارم های کاذب در سیستم های نظارت تصویری ناشی از خطای کاربری است و 97٪ از تمام آلارم ها غیرواقعی خواهند بود. حال سوال اینجاست که چگونه می توان میزان این آلارم ها را کاهش داد.
آلارم های کاذب معمولا  بر اثر فعالسازی قابلیت های پردازش تصویر در سیستم های امنیتی همچون تشخیص نفوذ، تشخیص عبور از خط و … بوجود می آیند.

  • سنسورهای تشخیص حرکت PIR:

بعضی اوقات تغییر سوژه ای غیرجاندار یا غیر متحرک نیز باعث ایجاد آلارم در سیستم می شود، مانند افتاد برگ درخت یا حرکت گربه ای در کوچه، علت این اتفاق این است که دستگاه ضبط DVR تصاویر را به صورت الگوریتم میبیند و زمانی که تغییری در این الگوریتم رخ می دهد DVR آن را به عنوان حرکت می شناسد.

برای جلوگیری از آلارم کاذب در دوربین های مدار بسته میتوان حساسیت دستگاه را به شکل دستی کم کرد ویا تنظیم مخصوصی برای شب یا روز تعریف کرد و یا در ساعات پر تردد آن را غیرفعال نمود.

سیستم های تشخیص نفوذ:

سایه ها و یا حشرات با عبور از دوربین می­ توانند باعث ایجاد آلارم کاذب شوند که با تنظیم ابعاد سوژه های می توان این مشکل را حل کرد. همچنین با تغییرعددی میزان حساسیت سنسور نسبت به اجسام (حدود 30) از تعداد آلارم های کاذب می­توان کاست.

استفاده از قابلیت عبور از خط نیز از جمله مواردی است که منجر به ایجاد آلارم های کاذب می گردد. معمولا قابلیت عبور از خط زمانی به کار می­رود که قصد تشخیص مواردی که در زمانی کوتاه وارد منطقه مورد نظر شده و توسط سیستم تشخیص نفوذ قابل بررسی نیستند، تشخیص داده شوند. در این قابلیت نه تنها می توانید جهت ورود یا خروج سوژه را به محل تعریف کنید بلکه می توانید میزان حساسیت را نیز تعیین کنید. بنابراین با تعریف میزان حساسیت و نوع ورود خروج از آلارم کاذب توسط حیوانات خانگی جلوگیری کرد.

  • سنسورهای بیم:

سنسورهای بیم از پرتوهای IRاستفاده میکنند که شامل یک فرستنده و گیرنده در مقابل یکدیگر است وهنگامی که پرتو مادون قرمز قطع شود سنسور به دستگاه اعلام می­کند. معمولا تعداد پرتوها در سنسور را بیشتر از سه پرتو با فاصله تعریف شده در نظر میگیرند که در صورت عبور حیوانات ( با ارتفاع کمتر) دو پرتو یا کمتر قطع می­شود که موجب تمییز عبور انسان با حیوانات می­شود.

همچنین سنسورها را در مجاورت پنجره و فضاهای گرم مانند شومینه یا بخاری نگذارید چون افزایش دمای محیطی باعث ایجاد اشتباه در تشخیص می­شود و در نهایت موجب آلارم کاذب می­شود.

استفاده از حالت خانه (home) نیز در بیشتر موارد توصیه می­شود، بدین صورت که سنسور از حساسیت خود در برابر عواملی درون خانه کاسته و تنها در برابر نفوذ عوامل بیرونی هشدار می­دهد.

دقت در انتخاب محل نصب سنسور ها نیز می­تواند تاثیر گذار باشد. توجه به این امر که حیوانات بیشتر در ارتفاع زیر یک متر تردد دارند و یا مکان هایی که بیشتر رفت و آمد دارند ( بطور مثال گربه ها علاقه ی زیادی به ارتفاع و جعبه هایی دارند که امکان بالا رفتن از آن وجود دارد) می­تواند به کاهش آلارم های کاذب منجر شود.

یکی دیگر از راه حل های ساده و منطقی استفاده از ویژگی زون بندی سیستم های هشدار است. به طور مثال می­توان محل سکونت را به سه یا چهار زون تقسیم کرد و در هر زون از امکانات خاصی انتخاب کرد و زون خاصی را به محل زندگی حیوان خانگی یا محل عبور و مرور آن ها تخصیص داد و از ایجاد آلارم های کاذب اضافی جلوگیری کرد.