هکرها و نفوذ به سیستم های امنیتی

روش ورود به سیستم امنیتی و خطر هک شدن یکی از بزرگترین نگرانی های شرکت های ارائه دهنده خدمات امنیتی و تولیدکننده های سیستم امنیتی است. نفوذ به سیستم های امنیتی ممکن است موجب مشکلات زیادی برای کاربران شده و دارایی ها و اطلاعات شخصی افراد را با خطر جدی مواجه کند. یکی از مهمترین مسئولیت های توسعه دهندگان و طراحان سیستم های امنیتی مقابله با هکرها و نفوذگران به سیستم های امنیتی است. بنابراین آشنایی با نقاط نفوذ احتمالی و نقاط ضعف سیستم های امنیتی یکی از روش هایی است که کاربران و توسعه دهندگان سیستم های امنیتی می توانند به واسطه آن تا حد زیادی از نفوذ هکرها به سیستم جلوگیری کنند.

روش ورود به سیستم امنیتی/بانی گارد

انواع هکرها و اهداف آنها از نفوذ به سیستم های امنیتی

از دید عمومی هکرها و نفوذ کنندگان به سیستم و شبکه های امنیتی افرادی شرور و خرابکار هستند که می بایست برخورد های قانونی با آنها صورت گیرد. اما این دید نسبت به هکرها همواره درست نیست و هکرها بر اساس اهدافشان از نفوذ به سیستم به 4 دسته مختلف تقسیم می شوند. اهداف برخی از هکرها نفوذ به سیستم به منظور شناسایی نقاط ضعف و مشکلات امنیتی موجود در سیستم است و برخی از هکرها با هدف آسیب رساندن و سرقت اطلاعات و یا دارایی های افراد اقدام به هک سیستم های امنیتی می کنند. در ادامه به دسته بندی انواع هکرها و اهداف آنها خواهیم پرداخت.

  • نفوذگران یا گروه هکرهای کلاه سیاه (Black Hat Hacker): هکرهای کلاه سیاه یا کراکرها (Cracker) خرابکارترین و شرورترین نوع هکرها شناخته می شوند. این هکرها با اهداف خرابکارانه، غیراخلاقی و آسیب رسان اقدام به نفوذ به سیستم های امنیتی می کنند. این هکرها بر اساس قوانین در تمام کشورها به عنوام مجرم شناخته شده و کشورها همواره قوانین سختگیرانه ای برای اینگونه اقدامات در نظر می گیرند. بیشترین فعالیت این هکرها در دهه هشتاد میلادی با معرفی و رشد سیستم های الکترونیکی و کامپیوتری گسترش پیدا کرد و این نوع هکرها توانستند از این راه درآمد قابل توجهی بدست بیاورند. این دسته از هکرها با شناسایی نقاط ضعف سیستم امنیتی و برنامه نویسی های ماهرانه به سیستم نفوذ کرده و اقدام به فعالیت های خرابکارانه می کنند.
  • نفوذگران یا گروه هکرهای کلاه خاکستری (Grey Hat Hacker): هکرهای کلاه خاکستری یا وکرها (Whacker) نوعی از نفوذگران بینابین کلاه سیاه و کلاه سفید هستند. اینگونه افراد با هدف تخریب و آسیب به سیستم ها اقدام به هک و نفوذ به سیستم نمی کنند بلکه هدف اصلی آنها کنجکاوی در سیستم های امنیتی و گاها دسترسی به اطلاعات محرمانه و انتشار آن در فضای عمومی است. برای مثال در سال 1994 یک هکر کلاه خاکستری ژاپنی توانست به سایت ناسا نفوذ کرده و اطلاعات محرمانه آن را منتشر کند. این گروه کدهای ورود به سیستم‌های امنیتی را پیدا کرده و به داخل آن نفوذ می‌کنند اما سرقت و خراب کاری جز اهداف اصلی کلاه خاکستری ها نیست. بلکه اطلاعات را در اختیار عموم مردم قرار می‌دهند.
  • نفوذگران یا گروه هکرهای کلاه صورتی (Pink Hat Haker Group): این دسته از هکرها با نام بوترها (Booter) شناخته می شوند. این دسته از هکرها اطلاعات و مهارت لازم برای هک را نداشته و تنها با استفاده از نرم افزارها و برنامه های خاصی سعی در اختلال در سیستم امنیتی دارند. بوترها یا هکرهای کلاه صورتی سواد برنامه نویسی را نداشته ودر بسیاری از مواقع قادر به نفوذ به سیستم امنیتی نیستند و نمی توانند خطرات جدی برای سیستم های امنیتی بوجود آورند
  • نفوذگران یا گروه هکرهای کلاه سفید (White Hacker Group): این دسته از نفوذکنندگان به سیستم امنیتی که با نام هکرهای خوب نیز شناخته می شوند. این افراد غالبا اساتید، دانشجویان یا متخصصان برنامه نویسی هستند که با هدف شناسایی نقاط ضعف سیستم های امنیتی، آزمایش و تست سیستم ها اقدام به هک و نفوذ به سیستم می کنند. این دسته از افراد خلاقیت بسیار بالایی داشته و در بهبود، تحکیم و ارتقا هرچه بیشتر سیستم های امنیتی نقش بسزایی دارند. این دسته از هکرها ممکن است با شرکت های امنیتی قرارداد بسته و به منظور شناسایی نقاط ضعف سیستم اقدام به هک اخلاقی و کنترل شده کنند.

روش های نفوذ به سیستم امنیتی با توجه به ضعف های سیستم

هکرها از راه های گوناگونی برای ورود به سیستم امنیتی و نفوذ به آنها استفاده میکنند. یکی از این راه ها شناسایی نقاط ضعف سیستم امنیتی و استفاده از آنها است. در ادامه چند مورد از نقاط ضعف سیستم های امنیتی را که ممکن است موجب جلب توجه هکرها شده و زمینه نفوذ را فراهم کند بیان خواهیم کرد.

  • مشکل ناهماهنگی در سیستم امنیتی: این مشکل زمانی رخ می دهد که کاربر اقدام به نصب قطعات و تجهیزات امنیتی از برندها و شرکت های مختلف امنیتی می کند. که باعث بروز ناهماهنگی بین برنامه ها و در نتیجه اختلال در عملکرد سیستم امنیتی می شود که در نهایت هکرها از این ناهماهنگی سوء استفاده کرده و امکان نفوذ و هک سیستم بالا می رود. بدین منظور همواره سعی کنید تجهیزات امنیتی خود را از یک برند مشخص تهیه کرده و برای اتصال و هماهنگی هرچه بهتر سیستم از یک متخصص برای نصب و بررسی آن کمک بگیرید.
  • عدم پوشش کامل محدوده مورد نظر توسط سیستم هشدار: یکی دیگر از محدودیت های سیستم امنیتی، عدم پوشش کامل منطقه مورد نظر است. ممکن است نقاط کوری در محل نصب سیستم هشدار وجود داشته باشد که سیستم قادر به پوشش آنها نبوده و در نتیجه هکرها از این نقاط ضعف برای نزدیک شدن به سیستم امنیتی و نفوذ یا ایجاد اختلال در آن استفاده کنند. همواره سعی کنید نقاط کور سیستم امنیتی را شناسایی کرده و از سیستم های امنیتی قوی تر یا نصب تجهیزات بیشتر برای ایجاد پوشش حداکثری استفاده کنید.
  • هشدارهای اشتباه از سیستم امنیتی: خطا در سیستم هشدار ممکن است یک موضوع عادی به نظر برسد اما همین عادی بودن هشدار اشتباه ممکن است زمینه را برای هک و نفوذ خرابکاران فراهم کند. هشدار اشتباه در سیستم امنیتی ممکن است به دلیل حساسیت بالای سنسورها، نقص سیستم امنیتی، نصب نادرست سیستم یا دستکاری در آن رخ دهد. اما به دلیل عادی بودن این هشدارهای اشتباه، کاربر ممکن است نفوذ یک هکر به سیستم امنیتی را با این هشدارهای خطا که رایج هستند اشتباه گرفته و موجبات نفوذ خرابکاران را به راحتی فراهم کند. سعی کنید برای برطرف کردن مشکل هشدارهای اشتباه حتما سیستم امنیتی خود را برای بررسی و تست در اختیار یک متخصص قرار دهید.

مزیت سیستم های امنیتی هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء (IoT)روش ورود به سیستم امنیتی/بانی گارد

یکی از انواع سیستم های امنیتی هوشمندی که به تازگی در حال تولید و گسترش در سراسر جهان است، سیستم های امنیتی مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) است. این نوع از سیستم ها این قابلیت را دارند که علاوه بر ارتباط کلی سیستم امنیتی و کاربر، بین اجزای مختلف تشکیل دهنده سیستم امنیتی از قبیل دوربین ها، سنسورها و هشداردهنده ها ارتباط برقرار کند. این قابلیت اینترنت اشیا این امکان را برای سیستم امنیتی فراهم می کند. تا هر گونه اختلال در بخش کوچکی از سیستم امنیتی به سیستم کل و سایر بخش ها منتقل شده و سیستم هشدار در وضعیت کاملا فعال خود باقی  بماند. بنابراین نفوذ هکرها در این گونه سیستم های امنیتی بسیار دشوار بوده و نفوذ به هر بخش جزئی از سیستم امنیتی باعث فعال شدن کل سیستم خواهد شد.