سیستم امنیتی و فعالیت های خرابکارانه

امروزه افراد جامعه اهمیت بسیار زیادی برای امنیت خود و خانواده خود قائل هستند و آگاهی آنها نسبت به موضوع سیستم امنیتی و چالش هکرها بالاتر رفته است.

افراد عموما تمام هزینه های لازم را انجام می دهند تا به بهترین نحو سیستم امنیتی و چالش هکرهاممکن از دارایی های خود محافظت کنند. سیستم امنیتی به همان اندازه که میتوانند مانع فعالیت های خرابکانه شوند به همان اندازه ممکن است در برابر این گونه فعالیت ها آسیب پذیر باشند. این آسیب پذیری زمانی نمود پیدا میکند که خرابکاران زمان مناسب و تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشند.سیستم امنیتی و چالش هکرهاسیستم های امنیتی

سیستم های امنیتی هوشمند و ریسک نفوذ به سیستم

اساساً این سیستم هوشمند طراحی شده اند تا بتوانند ریسک نفوذ به حریم خصوصی را به حداقل برسانند. خانواده ها در مقابل فعالیت های خرابکارانه محافظت کند. هوش مصنوعی، تکنولوژی اینترنت اشیا و اتصالات وایرلس توانسته است این سیستم ها را به سطح بسیار بالاتری نسبت به قبل ارتقا دهد. و این قابلیت را برای کاربران و مشتریان ایجاد کرده است تا بصورت فعالانه سیستم های امنیتی را از راه دور کنترل کرده و از فعالیت های خرابکارانه تا حد زیادی بکاهند. اما باید به این موضوع توجه داشت که این سیستم  ممکن است یه شمشیر دو لبه باشد چرا که بسیاری از سارقان از نقاط ضعف این سیستم ها آگاه بوده و با استفاده از روشهای مختلف میتوانند به آن نفوذ کنند.هک و هکر 

چالش های پیشروی هکر ها برای نفوذ به سیستم های امنیتی

بر اساس یک مقاله چاپ شده در مجله فوربز، دوربین های مدار بسته و DVR ها نسبت به هک شدن بسیار آسیب پذیر هستند. برخی مواقع خرابکاران و سارقان میتوانند با شناسایی نقاط آسیب پذیر و ضعف سیستم های امنیتی در آنها نفوذ کرده و کنترل آنها را بدست بگیرند. در این مقاله قصد داریم 7 چالش پیش روی خرابکاران و هکر ها برای نفوذ و یا هک کردن این سیستم ها را به شما معرفی کنیم.

  1. یکی از اصلی ترین روشهایی که خرابکاران برای نفوذ در این سیستم ها از آن استفاده می کنند، هک کردن پسورد سیستم امنیتی است. یک چالش بزرگ پیشروی سارقان و خرابکاران مقابله با پسوردهای دشوار و پیچیده است. اولین کاری که کاربران بعد از نصب سیستم باید انجام دهند تغییر رمز پیش فرض و انتخاب یک رمز دشوار است. رمز ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، عدد و نشانه های معنادار باشد. از انتخاب تاریخ تولد یا سن به عنوان رمز برای سیستم امنیتی جدا خودداری فرمایید.
  2. دومین چالش پیش روی هکرها نفوذ به روتر (router) سیستم است. اگر از شبکه وایرلس برای کنترل و مدیریت سیستم استفاده می کنید. خرابکاران ممکن است بدون هیچ چالشی در صورتی که رمزهای ساده برای روتر انتخاب شده باشد به آن نفوذ کنند. بنابراین در انتخاب رمز روتر مانند مورد قبل سعی کنید رمزهای پیچیده و دشوار انتخاب کنید.
  3. یکی دیگر از چالش هایی که میتواند فرآیند نفوذ خرابکاران به سیستم های امنیتی را مشکل تر کنند، استفاده از سیستم های مجهز به سیگنال های اینکریپت (encrypted signals) است. این سیستم ها این قابلیت را دارند که پیام ها و داده ها را به صورت کدگذاری شده و رمزی منتقل کنند. اگر روتر شما این قابلیت را نداشته باشد، اطلاعات آن میتواند به راحتی توسط منابع خارجی هک شود.
  4. اگر از سیستم های  هوشمند استفاده می کنید، ممکن است از دستگاه های مختلف مانند تبلت، گوشی موبایل و کامپیوتر شخصی وارد حساب کاربری سیستم امنیتی خود شده باشید. هرچه تعداد دستگاه های متصل به حساب کاربری سیستم امنیتی شما بیشتر باشد احتمال نفوذ خرابکاران و هکرها به سیستم بالاتر می رود. بنابراین با کاهش سیستم های متصل به حساب کاربری، خرابکاران با چالش های بیشتر و دشوارتری برای هک و نفوذ بهاین سیستم ها روبرو خواهند شد.
  5. روش دیگری که هکرها برای نفوذ به این سیستم استفاده میکنند، ترغیب کاربر به استفاده از شبکه های اینترنتی رایگان و در دسترس (public WiFi) است. اساساً اینترنت های عمومی و محافظت نشده که برای اتصال به آنها رمز ورود از کاربر خواسته نمی شود. امنیت بالایی برخوردار نبوده و امکان نفوذ به دستگاه شما و هک آن وجود دارد. بنابراین در صورتی که از یکی از دستگاه های متصل به حساب سیستم امنیتی خود از شبکه اینترنت محافظت نشده و عمومی استفاده کنید احتمال هک و نفوذ به سیستم امنیتی شما افزایش خواهد یافت. البته میتوانید به صورت مداوم لاگ های سیستم و آدرس IP هایی که به سیستم امنیتی شما وارد شده اند را چک کنید تا اگر از یک IP ناشناس به سیستم امنیتی شما نفوذی صورت گرفته بود بتوانید آن را سریعا شناسایی کرده و مشکل را برطرف نمایید.
  6. سیستم امنیتی و چالش هکرهایکی دیگر از چالش های اساسی پیشروی هکرها و خرابکاران ورود و نفوذ به این سیستم ها است که از آنتی جمر (anti-jammer) استفاده می کنند. دستگاه های جمر (jammer) یا مسدود کننده سیگنال یک دستگاه ارسال فرکانس برای مقاصد مختلف است. هکر ها برای ایجاد اختلال در سیستم های امنیتی هوشمند میتوانند از دستگاه جمر به عنوان فرستنده سیگنالهایی مشابه سیگنالهای دستگاه امنیتی کاربر استفاده کرده و باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم امنیتی شوند. این سیستم با ایجاد سیگنالی هم فرکانس با سیگنال هدف باعث ایجاد مشکل در تجهیزات هدف می شود. آنتی جمر ها این قابلیت را دارند تا اینگونه سیگنال های غیرعادی را شناسایی کرده و هشدار اختلال در شبکه را به کاربر ارسال کنند. آنتی جمرها قابل نصب بر روی تمامی دستگاه های متصل به حساب سیستم امنیتی می باشند و قادر به شناسایی ریسک اختلال در فرکانس دستگاه امنیتی هستند.
  7. چالش دیگری که ممکن است هکر ها را دچار مشکل کند، نفوذ به این سیستم ها به روز رسانی شده است. شرکت های ارائه دهنده سیستم های امنیتی به صورت مداوم نرم افزارها و ضعف های برنامه های امنیتی را بررسی کرده و در نسخه های جدیدتر این نقاط ضعف را برطرف میکنند. در صورتی که سیستم امنیتی شما به روزرسانی نشده باشد بسیار مستعد هک و نفوذ توسط خرابکاران قرار می گیرد.

نکاتی که ذکر شد به شما کمک میکند تا سیستم امنیتی خود را حتی در مقابل ماهرترین هکرها مصون کرده و ریسک نفوذ به سیستم امنیتی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. باید توجه داشته باشید که نصب یک سیستم امنیتی هوشمند به تنهایی برای محافظت از شما و دارایی های با ارزشتان کافی نیست بلکه باید به صورت مداوم اقدامات پیشگیرانه و امنیتی لازم را برای محافظت از آن انجام دهید.