تاثیر سیستم امنیتی در صرفه جویی انرژی

صرفه جویی در انرژی تنها صرفه جویی اقتصادی و کمک به درآمد خانواده محسوب نمی شود. بلکه به نوعی حفاظت از محیط زیست است. شرکت های فعال در زمینه امنیت و خدمات امنیتی از این موضوع آگاه هستند. اگر می خواهند در بازار رقابتی امروز باقی بمانند و سود خود را تضمین کنند باید نیاز های مشتریان خود در زمینه صرفه جویی اقتصادی و توجه به محیط زیست را در طراحی محصولاتشان در نظر بگیرند. مشتریان به دنبال سیستم امنیتی هستند که ترکیبی از مقرون به صرفه بودن، توسعه پایدار (Sustainability) و امنیت بالا را به کاربران ارائه دهند. اساسا اینگونه سیستم های امنیتی هوشمند این قابلیت را دارند که مصرف انرژی را بر اساس برنامه ریزی که توسط کاربر انجام می شود کنترل کرده و امکان دسترسی کاربر به سیستم را از هر نقطه ای فراهم کند. این موارد می توانند به نوبه خود نقش بسیار مهمی در صرفه جویی انرژی داشته باشند.مزایای ا

 سیستم امنیتی و مزایای آن در صرفه جویی انرژِیستفاده از سیستم های امنیتی 

سیستم های امنیتی هوشمند و قابلیت آنها در صرفه جویی انرژی

سیستم های امنیتی که امکان کنترل آنها از راه دور وجود دارد می توانند تاثیر زیادی در صرفه جویی انرژی داشته باشند. این سیستم ها این امکان را فراهم میکنند که کاربر بتواند دستگاه های امنیتی خود را از راه دور کنترل کرده و دوربین ها را به وسیله اینترنت مانیتور کند. حتی می توان بر اساس برنامه ریزی مشخص در ساعاتی از روز که نیاز کمتری به این سیستم ها وجود دارد. این سیستم را غیرفعال کرده و مصرف انرژی را در ساعات مشخصی بیش از پیش کاهش داد. از طرفی بسیاری از سیستم های امنیتی هوشمند این قابلیت را دارند که انرژی مصرفی آنها از طریق پنل های خورشیدی یا سایر انواع انرژی های تجدید پذیر تامین شود در نتیجه تاثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف انرژی و کمک به توسعه پایدار محیط زیست دارند. سیستم های امنیتی هوشمند به گونه ای طراحی شده اند که مصرف انرژی آنها از مصرف انرژی سیستم های آنالوگ و قدیمی به مراتب پایین تر بوده و امکان صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار بیشتر است.

تفاوت سیستم های امنیتی IP مگاپیکسل و آنالوگ در صرفه جویی انرژی

موضوع دیگری که اهمیت بسیاری در زمان انتخاب سیستم امنیتی دارد، نصب سیستم امنیتی است. پوشش بیشتر و دقت بالاتری از نظر عملکرد در محیط مورد نظر دارد. برای مثال سیستم های امنیتی IP مگاپیکسل نسبت به دوربین های مداربسته آنالوگ و قدیمی این قابلیت را دارند که محیط بیشتری را با دقت امنیتی بالاتر پوشش دهند. لازم به ذکر است عملکرد یک دوربین مداربسته هوشمند معادل 3 یا 4 دوربین آنالوگ است. بنابراین برای پوشش کامل امنیتی یک محیط استفاده از یک دوربین هوشمند منطقی تر بوده و هزینه مصرف انرژی را به صورت چشمگیری کاهش خواهد داد. از طرفی در صورتی که یک سیستم امنیتی آنالوگ با 4 دوربین مدار بسته و یک DVR نصب کرده باشید. اگر بخواهید سیستم آنالوگ خود را ارتقا دهید میبایست یک DVR بزرگتر با مصرف برق بیشتر و نهایتا یک سیستم با بهره وری کم و با مصرف انرژی بالا نصب کنید. اما در سیستم های امنیتی هوشمند یا IP مگاپیکسل اینگونه نیست. اضافه کردن یک دوربین به سیستم با تعریف کردن یک IP جدید در سیستم به راحتی قابل انجام بوده و نیازی به تغییر کلی در سیستم یا بخشی از آن وجود ندارد.

قابلیت دوربین های آنالیتیک در صرفه جویی انرژی

سیستم ویدئو آنالیتیک (VCA)، ثبت هوشمند وقایع یا سیستم هوشمند ثبت و آنالیز وقایع یک قابلیت منحصر به فرد در دوربین های هوشمند محسوب می شود که این امکان را برای کاربر به وجود می آورد تا تنها بتواند واقع ویژه و تعریف شده برای سیستم را ثبت کند و نیازی برای ذخیره و ثبت تمامی وقایع جزئی و بی اهمیت وجود نداشته باشد. این امکان در سیستم های هوشمند این فرصت را فراهم می کند تا میزان ذخیره اطلاعات در سیستم به میزان قابل توجهی کاهش یافته و این موضوع کمک شایانی به کاهش مصرف انرژی و بهبود عمر و عملکرد سیستم امنیتی خواهد کرد. این سیستم های هوشمند این قابلیت را دارند تا تنها به حرکت های مشخص واکنش نشان داده و شروع به کار کنند. برای مثال حرکت هایی که ممکن است واکنش VCA را به دنبال داشته باشند مانند عبور از یک خط مشخص، بروز یکسری اعمال خرابکارانه و غیرعادی، ورود به یک محدوده معین، حرکت دادن یکسری از اشیاء ثابت و مشخص، حرکت در محدوده نزدیک به دوربین، حرکت های ناگهانی در مقابل دوربین و غیره باشد. تمامی این اعمال ممکن است بر اساس تعریف سیستم هوشمند باعث ایجاد حساسیت در دوربین و فعال شدن آن شود. بنابراین این گونه سیستم ها نیازی به فعال بودن طولانی مدت و ذخیره حجم بالایی از اطلاعات ندارند، اطلاعاتی که ممکن است بی اهمیت بوده و مصرف بالای انرژی را به همراه داشته باشد. بر اساس تحقیقات انجام گرفته یک سیستم آنالوگ 16 دوربینه برای ثبت مداوم اطلاعات در یک ماه به فضای ذخیره سازی معادل 10 ترابایت یا به عبارتی 625 گیگابایت برای هر دوربین نیاز دارد و این مقدار برای یک دوربین هوشمند مجهز به سیستم VCA کمتر از 50% این مقدار است و این یعنی ذخیره سازی کمتر، اطلاعات مفیدتر و صرفه جویی انرژی بیشتر.

مزیت استفاده از پنل های خورشیدی در سیستم های امنیتی هوشمند

استفاده از پنل های خورشیدی قابلیت دیگری در این سیستم های هوشمند است که آنها را نسبت به سیستم های  آنالوگ و قدیمی تر برتری می دهد. استفاده از پنل های خورشیدی مزیت های زیادی برای این سیستم ها ایجاد می کند. این پنل ها به صورت قابل توجهی میزان مصرف انرژی را کاهش داده و یک منبع مستقل انرژی برای سیستم امنیتی ایجاد می کنند. از طرف دیگر استفاده از پنل های خورشیدی نگرانی برای تغییر در نوسان و یا قطعی برق که ممکن است موجب آسیب و یا غیرفعال شدن سیستم امنیتی شوند را به کلی از بین می برد. پنل های خورشیدی یک راه حل مقرون به صرفه، طولانی مدت و دوستدار طبیعت (Environmental Friendly) است که میزان آسیب های زیست محیطی را به میزان قابل توجهی کاهش داده و مصرف انرژی های تجدید ناپذیر و فسیلی را نیز به حداقل میرساند. پنل های خورشیدی این امکان را فراهم می کنند تا بتوان به راحتی سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته هوشمند را در مناطقی دورافتاده که امکان دسترسی به برق وجود ندارد نصب و به راحتی راه اندازی کرد.

هشدارهای اشتباه و مصرف انرژی در سیستم های امنیتی

یکی دیگر از عواملی که میتواند موجب افزایش مصرف انرژی و کاهش بهره وری این سیستم های شود، بروز هشدارهای اشتباه در سیستم امنیتی است. علاوه بر مصرف بالای انرژی در اینگونه سیستم ها، این هشدارهای اشتباه غالبا باعث سردرگمی کاربر و در نهایت منجر به بروز تشخیص نادرست بین هشدار واقعی و هشدار اشتباه شده و ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. اساساً سیستم های امنیتی آنالوگ و قدیمی با تشخیص هرگونه حرکت در مقابل دوربین شروع به هشدار و یا اصطلاحا آلارم دادن می کنند. این حرکت ها ممکن است عبور پرنده یا هر شئی یا جاندار محرک و غیر مزاحم باشد که توسط سیستم اشتباه تشخیص داده شده و موجب هشدار می شود. اما در سیستم های امنیتی هوشمند، سنسورها به گونه ای طراحی شده اند که تنها زمانی شروع به آلارم دادن می کنند که حرکت در مقابل دوربین غیرعادی و به صورت چند حرکت پیاپی  باشد و سریعا با یک حرکت شروع به هشدار نمی کنند. این سیستم ها به محض تشخیص حرکت فعال شده و با مانیتور کردن حرکت و بررسی آن در صورت تکرار و مشکوک تشخیص دادن آن توسط سیستم شروع به آلارم می کنند. این ویژگی به مراتب میزان هشدارهای اشتباه را کاهش داده و همچنین عامل موثری در کاهش مصرف انرژی محسوب می شوند.

سیستم امنیتی و مزایای آن در صرفه جویی انرژِی

دوربین های امنیتی هوشمند قابلیت های دیگری دارند که میتوانند در شرایط بسیار ریسکی و یا ویژه به کمک متخصصان و نیروی انسانی آمده و در جهت توسعه پایدار، حفظ محیط زیست و مصرفه بهینه انرژی مفید به فایده باشند.

متا: سیستم های امنیتی هوشمند می توانند موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری شود. سیستم های امنیتی هوشمند می توانند در زمینه حفظ محیط زیست تاثیر بسزایی داشته باشند