اهمیت استانداردسازی در سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته

یکی از مهمترین موضوعات در زمینه نصب و راه اندازی سیستم های امنیتی موضوع استاندارد سازی است. نصب کننده های سیستم امنیتی تمام تلاش خود را انجام میدهند تا موجب نارضایتی و شکایت مشتریان نشوند. فروشندگان سیستم امنیتی سعی میکنند در دنیای پر رقابت امروز توجه مشتریان را جلب کنند. تولیدکنندگان و شرکت های طراح سیستم امنیتی نیز سعی میکنند محصولات خود را هرچه بیشتر به استانداردهای بین المللی نزدیک کنند. و تمامی این موضوعات با فرآیند استانداردسازی در سیستم های امنیتی ارتباطی مستقیم دارند. در این مقاله قصد داریم در زمینه استانداردهای دوربین های مدار بسته (CCTV) صحبت کنیم. استانداردسازی دوربین های مداربسته و فرآیندهای مربوط به طراحی و نصب آن در سال 2012 توسط سازمان استاندارد اروپا (CNE) ارائه گردید. دستورالعمل BS EN 50132-7 تمامی فرآیند های مربوط به دوربین های مداربسته شامل انتخاب، برنامه ریزی، اجرا، نصب، تست و نگهداری را مورد بررسی قرار گرفته می دهد. همچنین توصیه ها و پیش نیازهای موجود در این دستور العمل چارچوب دقیقی در زمینه استانداردسازی برای مشتریان و عرضه کنندگان سیستم های مداربسته فراهم می کند. توصیه ها برای مشتریان به گونه ای ارائه شده است تا به آنها کمک کند سیستم امنیتی متناسب با نیازشان انتخاب کرده و بتوانند بدرستی عملکرد آن را ارزیابی کنند. در ادامه به بررسی بخش هایی از این دستورالعمل خواهیم پرداخت.

اهداف اصلی دستورالعمل BS EN 50132-7 برای استاندارد سازی دوربین های مدار بسته

هدف اصلی این سند ارائه توصیه هایی برای انتخاب، برنامه ریزی و نصب یک سیستم امنیتی CCTV، شامل بخشهایی مثل دوربین ها، مانیتورها، سوئیچرها، قطعات کمکی و رکوردها می باشد. بر این اساس می توان اهداف کلی این دستورالعمل را در 3 بخش کلی دسته بندی کرد.

  1. فراهم کردن یک چارچوب استاندارد برای مشتریان، عرضه کنندگان، تولیدکنندگان و نصب کنندگان سیستم های امنیتی تا بدرستی بتوانند اهداف و نیازهای خود را برآورده سازند.
  2. کمک به کاربران و نصب کنندگان دوربین های مدار بسته برای شناسایی و تشخیص سیستم امنیتی متناسب با محیط مورد نظر
  3. فراهم آوردن یک چارچوب برای ارزیابی و بررسی دقیق عملکرد یک دوربین مدار بسته متناسب با استانداردهای تعیین شده

استانداردسازی دوربین مداربستهپیش نیاز های اجرایی مربوط به دوربین های مداربسته بر اساس دستورالعمل

در ابتدا به پیش نیازهای اجرایی (Operational Requirement (OR) مربوط به دوربین های مداربسته در دستورالعمل BS EN 50132-7 میپردازیم. فرآیند اجرای استانداردهای دوربین های مداربسته با ارزیابی ریسک، بررسی تهدیدها و تاثیرات محیطی آغاز می شود. این فرآیند به گونه ای است که در ابتدا باید محیط و اولویت های امنیتی آن مشخص شود. و در ادامه تهدیدات و مخاطرات محیطی که ممکن است بر عملکرد دوربین های مداربسته تاثیرات منفی بگذارند، شناسایی شوند. بنابراین شناسایی نقاط قوت و ضعف امنیتی محیط در ابتدای فرآیند اجرای استاندارد دوربین های مداربسته قرار دارد. پس از انجام این مرحله باید تمامی بررسی ها مستندسازی شده و سیستم امنیتی متناسب با وضعیت محیطی نصب و راه اندازی شود. منظور از سیستم امنیتی متناسب با محیط سیستمی است که در زمان نصب آن مواردی مثل میدان دید دوربین، محدوده پوشش سنسورها، دسترسی ها، تامین برق و اتصالات و غیره بر اساس محیط مدنظر قرار بگیرد. پس از نصب دوربین مداربسته باید سیستم تست شده و نتایج مربوط به تناسب آن با محیط به صورت رسمی ثبت شوند. پیش نیازهای اجرایی (OR) دوربین های مداربسته یک سند بسیار مهم است تا مشخص شود مشتریان چه انتظاراتی میتوانند از سیستم امنیتی خود داشته باشند. این سند تمامی موارد از قبیل محدودیتهای قانونی، محدوده قابل پوشش نظارتی، نوع عملکرد، دقت سنسورها و دوربین ها را پوشش می دهد. همچنین مواردی مثل ساعت مفید عملکرد سیستم، شرایط محیطی، میزان مقاومت سیستم نسبت به آسیب های محیطی و عمدی، سرعت تشخیص و واکنش سیستم، ذخیره سازی داده ها و غیره. در نهایت نوع استاندارد ذخیره سازی و انتقال داده ها در دوربین های مداربسته بر اساس سریال IP آنها نیز در دستورالعمل وجود دارد که حتما باید در زمان تست مورد بررسی قرار گیرد.

استانداردهای انتقال و ذخیره سازی اطلاعات در دوربین های مداربسته

انتقال و ذخیره سازی داده ها و فرآیند ضبط و خروجی گرفتن فایل در سیستم امنیتی نیز از موارد مهم تلقی می شوند. تمامی این موارد در دستورالعمل BS EN 50132-7 برای دوربین های مداربسته با توجه به IP آنها ذکر شده است. استانداردسازی دوربین مداربستهبر اساس این سند وضعیت عملکرد دوربین ها باید بر اساس استانداردهای تعیین شده و پیش نیازهای اجرایی مشخص شود نه محدودیت های سیستم امنیتی از قبیل فضای ذخیره سازی و غیره. تاثیرفشرده سازی فایلها در حافظه دوربین بر روی کیفیت نهایی فایل ضبط شده باید ارزیابی شود. تا مشخص شود فایل های ضبط شده و حتی رزولوشن دوربین ها در حالت پخش زنده می توانند نیازهای مشتریان را فراهم کنند یاخیر. نرخ فریم یا فریم بر ثانیه هر دوربین در حالت های مختلف (در زمان ضبط، پخش زنده، در زمان آلام) باید بررسی شود. حتی کیفیت فایل های خروجی نیز باید متناسب با استانداردهای تعریف شده باشند. بر اساس این سند فرمت فایل های ویدئویی باید یکی از فرمت های JPEG 2000 and JPEG. برای عکس و فرمت H.264, H.263, MPEG-4 part 2, and MPEG-2 برای فایل های ویدئویی باشد. همچنین امکان خروجی گرفتن بدون تغییر در کیفیت فایل برای کاربران نیز وجود داشته باشد. از طرف دیگر امکان کنترل VCR، بازپخش، تغییر در اندازه عکس، امکان جستجو بر اساس تاریخ و زمان و خروجی گرفتن بر اساس فرمت دلخواه برای کاربران در سیستم امنیتی وجود داشته باشد. لازم به ذکر است تمامی این موارد و استانداردهای مربوط به آن بر اساس نوع سیستم و IP در سند مذکور بیان شده است.

استانداردسازی دوربین مداربستهاستانداردهای مربوط به فرآیند کنترل و تست های نهایی

این سند همچنین برای استاندارد سازی فرآیند کنترل دوربین های مداربسته نیز مواردی را در نظر گرفته است. فرآیند کنترل باید متناسب با هدف کاربر بوده و نیاز به تعداد مشخصی از افراد برای کنترل دوربین ها خواهد داشت. اگر این تعداد از استاندارد تعیین شده کمتر باشد، ریسک غافل شدن از اتفاقات مهم ، عدم بررسی فعالیت ها مشکوک، واکنش نامناسب و تاخیری به موقعیت های اضطراری و غیره کاربر را تهدید خواهد کرد. برای این منظور از تست UAT و FAT استفاده میشود. UAT یا User Acceptance Testing در کنار تست OR انجام می گیرد. این تست برای کاربران این امکان را فراهم میکند تا در موقعیت های متفاوت با توجه به اهداف و نیازشان سیستم را تست کرده و در نهایت سند تایید را به صورت رسمی امضا نمایند. برای شرکت ها و سازمانها این فرآیند با عنوان FAT یا Factory Acceptance Test شناخته می شود. پس از انجام تمامی این مراحل و تست های لازم، کاربر بر اساس نتایج و با توجه به اهداف مدنظر خود می تواند سیستم امنیتی را تایید نهایی کرده و تحویل بگیرد. به طور کلی سیستم امنیتی استاندارد می بایست متناسب با نیاز کاربر، شرایط محیطی و پیش نیازهای اجرایی طراحی و پیاده سازی شود.