اهمیت سیستم امنیتی و کاربرد زون در این سیستم

امروزه سیستم های امنیتی به یکی از نیازهای اساسی هر جامعه ای تبدیل شده است. این گستردگی استفاده از سیستم های امنیتی بگونه ای است که میتوان این سیستم ها را در هر جایی مشاهده کرد. در محیط های تجاری، اداری، نظامی یا حتی خانگی ضرورت استفاده از سیستم های امنیتی برای محافظت از دارایی های شخصی به شدت احساس می شود. بر اساس مطالعه انجام گرفته توسط اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI)، احتمال اینکه یک فرد مورد حمله سارقین قرار بگیرد در حدود 27% است. بنابراین این موضوع نشان دهنده احتمال بالای مواجهه با سرقت و متعاقباً خسارات مالی و جانی برای شهروندان است. اگر به فکر نصب یک سیستم امنیتی برای محیط زندگی یا کاری خود هستید بسیار ایده عاقلانه ای است. چرا که نتایج همین تحقیق نشان می دهد احتمال سرقت از منازل و محیطهای بدون سیستم امنیتی 3 برابر بیشتر از محیط های دارای سیستم امنیتی است. حتی این امکان برای کاربران وجود دارد تا با بکارگیری زون های مختلف، سیستم امنیتی خود را در برابر حملات سارقان مقاوم تر و موثرتر کنند.زون در سیستم امنیتی

آشنایی با مفهوم زون و انواع زون در سیستم امنیتی

یکی از موضوعاتی که احتمالا در زمان خرید و یا نصب یک سیستم امنیتی با آن مواجه شده اید زون است. آشنایی با مفهوم زون و دانستن آن می تواند در انتخاب نوع سیستم امنیتی کمک شایانی به شما کند. زون ها برای مقاصد و اهداف متنوعی طراحی می شوند. در صورت آگاهی از عملکرد هر زون می توانید به راحتی آنها را مورد ارزیابی و مقایسه قرار داده و سیستم امنیتی مورد نظر خود را انتخاب کنید. اساساً زون هشدار (alarm zones) بدین معناست که چگونه یک سیستم امنیتی باید سنسورها را کنترل و مدیریت کند. به نوعی می توان گفت در سیستم امنیتی، زون را به عنوان سنسور مورد ارزیابی قرار می دهند. به عنوان مثال زمانی که یک سنسور در سیستم فعال می شود، سیستم پیام هشدار مربوط به آن زون را برای کاربر ارسال می کند. و به کاربر اطلاع میدهد سنسور فعال شده در سیستم امنیتی مربوط به کدامیک از زون ها محیط مورد نظر است. سیستم های امنیتی به طور کلی 7 نوع سنسور و 5 نوع زون دارند که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله قصد داریم انواع زونها در سیستم امنیتی و عملکرد آنها را بیان کنیم.

  1. زون های فوری (Immediate): در این حالت فعالیت زون در سیستم امنیتی بگونه است که هر دو حالت مسلح آن فعال و وضعیت غیرمسلح آن غیر فعال است. حالت اول مسلح در سیستم امنیتی، حالت مسلح دور از محل (Armed in Away Arm) است. این حالت نشان دهنده وضعیتی است که سیستم در نبود کاربر فعال می شود. بدین معنا که وقتی کاربر در محل نصب سیستم امنیتی حضور ندارد، سیستم امنیتی فعال است. حالت دوم مسلح در سیستم امنیتی، حالت مسلح در محل (Armed in Home Arm) است. این حالت بیانگر زمانی است که سیستم امنیتی حتی با حضور کاربر در محل نیز فعال بوده و ممکن است سیستم هشدار بصدا دربیاید. اما وضعیت غیر مسلح (Disarmed) بیانگر زمانی است که سیستم غیرفعال بوده و هیچگونه واکنشی به اتفاقات محیطی ندارد. زمانی که زون فوری به سیستم امنیتی اختصاص داده می شود بدین معنا است که سنسورهای این زون همواره فعال هستند. یعنی چه زمانی که کاربر در محل حضور داشته باشد و چه خارج از محل باشد سنسورها فعال بوده و وضعیت غیرمسلح کردن نیز بکلی غیر فعال است. در این حالت هرگونه فعالیت غیرمعمول از طرف کاربر اصلی یا فردی ناشناس در محل ممکن است موجب فعال شدن سیستم هشدار شود. و از طرفی امکان غیرفعال کردن یا غیر مسلح کردن سیستم در زمان هشدار نیز وجود دارد.
زون در سیستم امنیتی
زون در سیستم امنیتی

2.زون های تاخیری (Delay): زون تاخیری در سیستم امنیتی به گونه ای است که هر دو حالت مسلح آن فعال و حالت غیر مسلح آن غیرفعال است. تنها تفاوت این زون با زون قبلی این است که هشدار بلافاصله بعد از تحریک سنسور بصدا در نیامده و تاخیر دارد. در زون فوری تحریک سنسور بلافاصله موجب فعال شدن سیستم هشدار می شود. اما در زون تاخیری تحریک سنسورها با تاخیر موجب فعال شدن سیستم هشدار می شود. در زون تاخیری نیز سیستم هشدار همواره فعال است و با حضور یا عدم حضور کاربر در محل سیستم فعال باقی می ماند. هرگونه فعالیت محرک از طرف کاربر اصلی سیستم امنیتی یا افراد ناشناس می تواند سنسورهای زون را فعال کند. و با فعال شدن سنسورهای مربوط به زون تاخیری، سیستم هشدار با اندکی تاخیر فعال می شود. در این مورد نیز حالت غیرمسلح غیر فعال است یعنی امکان غیرفعال کردن سیستم در زمان هشدار وجود دارد.

3.زون های اضطراری (Emergency): زون اضطراری در سیستم امنیتی به گونه ای است که هر دو حالت مسلح و هم حالت غیرمسلح آن فعال است. بدین معنا که سیستم امنیتی در زمان حضور کاربر اصلی در محل یا عدم حضور او همچنان فعال باقی می ماند. تنها تفاوت این زون با زون های قبلی این است که حالت غیرمسلح آن نیز فعال است. در این وضعیت زمانی که فعالیت غیرمعمول از طرف کاربر یا فردی ناشناس موجب فعال شدن سیستم هشدار شود دیگر قابلیت غیرفعال کردن سیستم هشدار وجود ندارد. این زون در سیستم امنیتی بیشتر در مواردی مانند هشدار آتش سوزی، هشدار دود، نشت گاز و موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. زون اضطراری در سیستم امنیتی بیشتر در موقعیتهایی مورد استفاده قرار میگیرد که احتمال آسیبهای جانی و مالی جدی برای کاربران وجود دارد.

زون در سیستم امنیتی
زون در سیستم امنیتی

4.زون های دور از محل (Away Armed): این زون به گونه ای است که از میان دو حالت مسلح تنها حالت دور از محل فعال بوده و حالت غیر مسلح نیز غیر فعال است. فعالیت این زون به گونه ای است که تنها وقتی کاربر اصلی از محل خارج می شود سنسورها فعال می شوند. بنابراین بر خلاف زون های قبلی زمانی که کاربر اصلی در محل حضور داشته باشد سیستم امنیتی غیرفعال می شود. از طرف دیگر حالت غیرمسلح نیز غیرفعال است. بدین معنا که امکان خاموش کردن سیستم هشدار در زمان آلارم دادن نیز وجود خواهد داشت. زون های دور از محل نسبت به سه زون قبلی برای موارد با حساسیت کمتر در محلهای نصب مورد استفاده قرار می گیرند.

5.زون های بدون عملکرد (Disable): این زون ها به بگونه ای هستند که تمام حالت های آن غیرفعال می باشد. بدین معنا که هر دو حالت مسلح (Armed in Away Arm, Armed in Home Arm) و حالت غیر مسلح آن غیرفعال هستند.

امروزه با توسعه و هوشمند شدن سیستم های امنیتی، فرایند مدیریت و کنترل سیستم های امنیتی بهبود یافته است. سیستم های امنیتی هوشمند این امکان را برای کاربران فراهم میکنند تا همواره با دستگاه امنیتی خود در ارتباط باشند. یک نمونه از ارتباط میان کاربر و سیستم امنیتی، ارسال پیام هشدار است. این پیام های هشدار به کاربر اطلاع می دهد که کدام زون و کدام نوع سنسور فعال شده است. برای مثال در زمانی که کاربر خارج از محل حضور دارد یک پیام هشدار از سیستم امنیتی به کاربر ارسال می شود. این پیام هشدار به کاربر نشان می دهد که زون فوری مربوط به سنسور حرکتی فعال شده است. کاربر با استفاده از این اطلاعات می تواند نوع تهدید، زمان و محل آن را به دقت شناسایی و بررسی نماید. بنابراین با دانستن نقش زون ها در سیستم امنیتی میتوان مدیریت و کنترل سیستم های امنیتی را بصورت موثرتر و دقیقتری انجام داد.