سیستم هشدار اجتماعی (Social Alarm systems) و انواع آن

موضوع امنیت و فراهم کردن یک محیط آرام و امن برای افراد خانواده خصوصا افراد مسن به یکی از نیازهای اساسی امروز تبدیل شده است. با توجه به اینکه هر روز در جوامع مختلف به تعداد افراد مسن در جامعه افزوده میشود، نیاز امنیتی آنها نیز اهمیت پیدا میکند. نیاز به داشتن زندگی مستقل و افزایش سطح ارتباطات اجتماعی میتواند مشکلات زیادی را برای افراد مسن به همراه داشت باشد. یکی از راه هایی که میتوان امنیت را در داخل و خارج از محل سکونت افراد فراهم کرد، استفاده از سیستم هشدار اجتماعی (Social Alarm systems) است. سیستم هشدار اجتماعی دارای دو نوع هشدار داخل محل یا داخلی (Indoor Alarm) و هشدار خارج از محل یا خارجی (Outdoor Alarm) است. سیستم هشدار اجتماعی به صورت مداوم وضعیت سلامت و امنیت کاربر را بررسی کرده و این امکان را فراهم میکند تا کاربر در صورت نیاز با فشردن یک دکمه درخواست کمک اضطراری نماید. سیستم هشدار اجتماعی میتواند در محل زندگی کاربر نصب شده و در زمان نیاز پیام هشدار به مرکز کنترل ارسال کرده و درخواست کمک کند. مرکز کنترل به محض دریافت پیام هشدار، نیروهای متخصص را برای بررسی موضوع به محل ارسال میکند. در برخی مواقع برای واکنش سریع ممکن است مرکز کنترل اقدام به برقراری تماس صوتی کرده تا وضعیت کاربر را بررسی نمایند. این قابلیت به کاربر و مرکز کنترل این امکان را میدهد تا از طریق سیستم هشدار اجتماعی بتوانند به سرعت با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به وضعیت موجود رسیدگی کنند. لازم به ذکر است دریافت کننده پیام هشدار یا همان مرکز کنترل را میتوان با توجه به درخواست کاربر تغییر داد. ممکن است بر اساس درخواست کاربر، پیام هشدار به مرکز پلیس، اورژانس محلی، دکتر متخصص یا حتی پرستار و یا یکی از بستگان فرد ارسال شود.

سیستم هشدار اجتماعیسیستم هشدار داخلی (Indoor Alarm) چیست؟

یکی از انواع سیستم هشدار اجتماعی، سیستم هشدار داخلی (Indoor Alarm) است. این سیستم هشدار در محل سکونت کاربر نصب شده و این امکان را فراهم میکند تا کاربر از محل مشخص درخواست کمک اضطراری نماید. این نوع از سیستم هشدار شامل یک دستگاه اصلی و یک وسیله همراه که بر روی آن دکمه SOS یا پیام اضطراری قرار دارد، میشود. کاربر می تواند این وسیله همراه را به صورت گردنبند و یا مچ بند استفاده کرده و در زمان نیاز با فشار دادن دکمه پیام هشدار را به مرکز کنترل ارسال نماید. عملکرد و فرآیند های مربوط به نصب و راه اندازی و ارسال پیام مربوط به سیستم هشدار اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان مشابه است. برای مثال در کشور سوئد، خدمات مربوط به سیستم هشدار اجتماعی به افراد عادی و نیازمند به مراقبت دائمی ارائه میشود. اساساً شهرداری های هر منطقه خدمات مربوط به سیستم هشدار اجتماعی را برای شهروندان فراهم می نمایند. در بیشتر مواقع پیام های هشدار به گونه برنامه ریزی میشوند تا به پرستاران خانگی، بستگان یا همسایگان کاربر ارسال شوند. در کشور آمریکا این سیستم با عنوان سیستم واکنش اضطراری شخصی (PERS) شناخته میشود. و غالبا در تمامی نقاط و ایالتهای آمریکا مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم های هشدار هم از طرف بخش خصوصی و هم بیمارستانها و مراکز خدمات اجتماعی در اختیار کاربران قرار میگیرد.

سیستم هشدار خارجی (Outdoor Alarm) چیست؟

یکی دیگر از انواع این سیستم ، سیستم هشدار خارجی (Outdoor Alarm) است. تا سالهای اخیر تنها سیستم هشدار داخلی به کاربران ارائه میشد. و بسیاری از افراد مسن و بیمار که نیازمند مراقبت دائمی بودند از محل زندگی خود خارج نمیشدند. یکی از نقاط ضعف این سیستم این بود که تنها در محدوده خاصی میتوانست با سیستم اصلی ارتباط برقرار کرده و پیام هشدار ارسال کند. در این شرایط اینگونه افراد سعی میکردند تا حد ممکن از محل زندگی خود خارج نشوند و یا از سیستم اصلی نصب شده دور نشوند. این موضوع به صورت جدی فعالیت های اجتماعی و فیزیکی آنها را کاهش داده و موجب شکایات زیادی از طرف این افراد شد. در سال 2012 فردی بنام تیلور در ایالت آستین تگزاس آمریکا مطالعات زیادی بر روی سیستم هشدار اجتماعی انجام داد و در یکی از آنها موضوع سیستم هشدار خارجی را پیشنهاد کرد. او در مطالعه خود طراحی جدیدی برای سیستم هشدار داخلی ارائه داد و آن را خدمات هشدار اجتماع (community alarm service) نامید. این سیستم هشدار جدید بگونه ای طراحی شده بود که امکان اتصال از راه دور با سیستم اصلی برای ارسال پیام هشدار وجود داشت. و از طرف دیگر سیستم مجهز به مکان یاب یا GPS بود که میتوانست علاوه بر پیام هشدار، مکان دقیق فرد مورد نظر را نیز نمایش دهد. برخی از شرکتها از این فرصت استفاده کرده و با طراحی این سیستم آن را به نام Outdoor Alarm به بازار معرفی کردند. این سیستم حتی این قابلیت را فراهم میکند تا یک محدوده امن جغرافیایی خارج از منزل برای کاربر تعریف شود. زمانی که کاربر از این محدوده امن خارج شود، پیام هشدار برای مرکز کنترل ارسال میشود. همچنین در صورت نیاز اشخاص مورد نظر میتوانند با کاربر تماس برقرار کرده و از وضعیت و موقعیت او اطلاع پیدا کنند. یکی از مهمترین دستاوردهای این سیستم فراهم آوردن آرامش خاطر و امنیت بیشتر در محل سکونت و خارج از آن برای کاربران این سیستم بوده است.

سیستم هشدار اجتماعیچالش های پیش روی توسعه دهندگان سیستم هشدار اجتماعی

یکی از چالش های موجود در سیستم هشدار اجتماعی همگام سازی هشدار داخلی و هشدار خارجی با یک سیستم مرکزی است. به معنای دیگر دستگاه اصلی که فعالیت های کاربر داخل محل و خارج از محل را کنترل و پیام های مربوط به آن را ارسال میکند به یک سیستم امنیتی مرکزی متصل نبوده و باهم متفاوت هستند. بدین منظور همگام سازی و متصل کردن این دو سیستم هشدار به یک سیستم امنیتی مرکزی کار بسیار دشواری است. یکی از چالش های پیشروی توسعه دهندگان این سیستم هشدار این است که بتوانند توانایی همگام سازی سریع برای سیستم را فراهم کنند. بدین معنا که کاربرها بتوانند به سرعت سیستم را از حالت خارجی به حالت داخلی یا بالعکس تغییر دهد بدون نیاز به استفاده از سیستم مرکزی جداگانه. از طرف دیگر بهبود سخت افزاری و افزایش عمر باتری استفاده شده در این سیستم ها یکی از نیازهای ضروری است. به علت فعال بودن دائمی این وسیله های همراه و عملکردهای گوناگونی از قبیل مکان نما، تماس صوتی و ارسال پیام هشدار نیاز به منبع انرژی قدرتمند خواهند داشت.