طراحی سیستم امنیتی با توجه به نوع کسب و کار و اندازه سازمان

سیستم ها امنیتی و طراحی و نصب آنها برای هر کسب و کاری می تواند منحصر به فرد باشد. برخی کسب و کارها در یک دفتر یا محل کوچک فعالیت می کنند و برخی از آنها برای فعالیتشان نیاز به فضاهای بسیار بزرگ و سیستم های پیچیده تری دارند. بسیاری از این کسب و کارها بدون توجه به اهمیت فضای مورد نظر و یا بهره وری سیستم امنیتی با توجه به محیط اقدام به نصب و راه اندازی سیستم های هشدار دهنده می کنند. امروزه سیستم های هشدار مزاحم (intrusion alarm system) که با توجه به اهمیت بالای آنها در کسب و کارها به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند می بایست با توجه به نوع و اندازه کسب و کار بهینه سازی شوند. سیستم های هشدار مزاحم به گونه ای طراحی شده اند که هرگونه ورود غیرمجاز به محیط های مورد نظر را هشدار دهند. سیستم های هشدار مزاحم قابل نصب در محیط های اداری، تجاری، خانگی، نظامی و دولتی می باشند. سیستم ها می توانند از اموال و دارایی های سازمان در برابر سرقت، آسیب و هرگونه مشکل جانی و مالی جلوگیری بعمل آورند. این سیستم های هشدار را می توان به واسطه چندین دستگاه کیبورد آلارم (alarm keypad) بر اساس اندازه محیط و شرایط آن تعریف و طراحی کرد. سیستم های امنیتی پارتیشن بندی شده را به راحتی می توان به وسیله دستگاه کیبورد آلارم فعال (armed) و غیرفعال (disarmed) کرد.

سیستم امنیتیپارتیشن بندی سیستم هشدار مزاحم چیست؟

پارتیشن بندی سیستم هشدار مزاحم یا intrusion alarm system partitioning به سیستم هشداری گفته می شود که به صورت جداگانه بر اساس یک سیستم امنیتی کل برای بخش های مختلف یک ساختمان طراحی شده و قابلیت فعال و غیرفعال کردن مستقل آنها وجود دارد. زمانی که یک سیستم امنیتی در یک ساختمان به صورت پارتیشن تعریف می شود بدین معنا است که هر بخش ساختمان مجهز به یک سیستم امنیتی یا سیستم هشدار جداگانه است. این سیستم های هشدار مزاحم به صورت اتصال بدون سیم یا با سیم با یکدیگر و با سیستم امنیتی کل ساختمان در ارتباط هستند. از طرف دیگر دسترسی های متفاوت نیز برای هر پارتیشن و یا برای سیستم هشدار مرکزی قابل تنظیم می باشد. به طور مثال می توان برای یک کاربر مشخص تنها دسترسی به یک پارتیشن را تعریف کرد و اجازه دسترسی او به پارتیشن های دیگر یا سیستم هشدار مرکزی را به کلی محدود کرد. این ویژگی به مدیران و کاربران اصلی سیستم امنیتی اجازه می دهد تا کنترل دقیقتری بر روی دسترسی ها و ورود و خروج های افراد مشخص به پارتیشن های مختلف ساختمان داشته باشند. و همچنین از ورود افراد مشخص به بخشهای حساسی از ساختمان به طور کلی جلوگیری کنند. بر اساس نوع سیستم هشدار مزاحم تعداد پارتیشن های قابل تعریف برای سیستم نیز متفاوت است. برای مثال تعداد پارتیشن های قابل تعریف برای سیستم امنیتی DSC Neo HS2016 حداکثر 2 پارتیشن جداگانه، برای سیستم امنیتی DSC Neo HS2032 حداکثر 4 پارتیشن جداگانه و برای سیستم امنیتی DSC Neo HS2128 میتوان تا 8 پارتیشن جداگانه تعریف و طراحی کرد.

ضرورت استفاده از پارتیشن بندی در سازمان چیست؟

به منظور بهبود عملکرد و افزایش بهره وری سیستم های هشدار مزاحم در ساختمان و فضاهای بزرگ می توان از پارتیشن بندی استفاده کرد. بدین معنا که بخشهای مختلف در یک ساختمان می توانند به صورت مستقل سیستم هشدار مربوط به خود را داشته و تداخل عملکرد نداشته باشند. یکی از مزیت های اصلی استفاده از پارتیشن بندی در  این سیستم  است که بدون ایجاد اختلال در سیستم امنیتی مرکزی یک ساختمان یا فضای بزرگ میتوان بخشی از آن را فعال و بخشی دیگر را غیر فعال کرد. پارتیشن بندی سیستم امنیتی این امکان را برای مدیران و کاربران سیستم فراهم می کند تا بتوانند به صورت دقیقتر و موثرتری اقدام به مدیریت سیستم امنیتی با توجه به فضای مورد نظر داشته باشند. و همچنین مصرف انرژی را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهند. و تمامی تجهیزات این سیستم امنیتی در پارتیشن های مختلف به صورت مستقل قابل نصب و برنامه ریزی هستند. به طور مثال زمانی که بخشی از ساختمان نیاز به سیستم هشدار یا مانیتورینگ ندارد می توانید به صورت موقت آن را غیرفعال کنید بدون اینکه سیستم امنیتی کل ساختمان دچار اختلال یا مشکل شود و هر زمان بر اساس برنامه ریزی تعیین شده و یا به صورت کنترل از راه دور در صورت احساس نیاز مجدداً آن را فعالسازی نمایید.

مراحل کلی پارتیشن بندی

برای اینکه بتوانید سیستم امنیتی خود را پارتیشن بندی کنید باید 2 مرحله اصلی را طی کنید. در مرحله اول باید محلی را که می خواهید سیستم امنیتی شما به صورت جداگانه فعال و غیر فعال شود را شناسایی کنید. این نقاط راسیستم امنیتی می توان با توجه به ماهیت ساختمان و نقاط حساسی که نیاز بیشتری به پارتیشن بندی دارند شناسایی کرد. و در مرحله دوم با توجه به نیاز کاربر می توان پارتیشن اختصاصی و سفارشی شده مشتری را تعریف کرده و امکان دسترسی را نیز برنامه ریزی نمود. لازم به ذکر است اجازه دسترسی های مختلف قابل تعریف و برنامه ریزی مجدد می باشد و پارتیشن های مختلف میتوانند بر اساس کیبورد آلارم یک دسترسی یا چند دسترسی جداگانه داشته باشند. بنابراین قبل از راه اندازی سیستم به وسیله تست حتما از نوع و امکان دسترسی ها تعریف شده مطمئن شوید.

مزایای پارتیشن بندی برای سازمانها و ساختمانها

استفاده از پارتیشن بندی سیستم امنیتی مزایای بسیار زیادی برای کاربر فراهم می کند. یکی از مزایای عمده پارتیشن بندی سیستم امنیتی افزایش امنیت در بخش های مختلف، حساس و استراتژیک ساختمان می باشد. برای مثال محدود کردن ورود اشخاصی که اجازه دسترسی به محلهای مشخصی از ساختمان را ندارند میتواند امنیت آن بخش را بطور قابل توجهی افزایش دهد. در صورت هرگونه تلاش از طرف افراد بدون دسترسی برای ورود به پارتیشن های مشخص سیستم هشدار فعال خواهد شد. از طرف دیگر این امکان وجود دارد که در صورت هک شدن و ورود خرابکاران به سیستم هشدار پارتیشنی خاص، کل سیستم امنیتی دچار اختلال نشود و پارتیشن های دیگر همچنان فعال باقی بمانند. پارتیشن بندی سیستم امنیتی همچنین می توانند برای سازمانهایی که از چندین گروه مختلف از کاربران استفاده می کنند نیز مفید باشد. بسیاری از سازمانها از بخش های تخصصی و متمرکز تشکیل شده است و ورود و خروج افراد غیر متخصص و غیر مرتبط با آن بخش می تواند موجب کاهش راندمان و اثرات نامطلوب در نتیجه کار شود. با تعریف دسترسی کاربرها و پارتیشن بندی مکان مورد نظر امکان ورود و خروج ها به بخش های مختلف مدیریت میشود. و همچنین امکان تخصصی تر کردن فعالیتها و متمرکز کردن آنها در سازمان بالاتر می رود. یکی دیگر از مزایای پارتیشن بندی سیستم امنیتی امکان مانیتورینگ و کنترل دقیقتر در بخش های مشخص است. مدیران و کاربران می توانند با استفاده از پارتیشن بندی سیستم امنیتی امکان مانیتورینگ و مدیریت هرچه دقیقتر بخش های مختلف سازمان را به صورت جداگانه انجام دهند.