اهمیت دوربین های مداربسته آنالوگ و دیجیتال

امروزه دوربین های مداربسته به یکی از رایج ترین اشکال سیستم های امنیتی تبدیل شده اند. بسیاری از شرکت ها، کسب و کارهای بزرگ و کوچک، ارگان های دولتی، سازمانهای خصوصی و حتی مراکز تفریحی و منازل شخصی نیز مجهز به دوربین های مداربسته شده است. شاید یکی از بزرگترین دغدغه های کاربران انتخاب یک سیستم امنیتی مناسب و مطابق با نیازها و بودجه آنها باشد. تکنولوژی به صورت گسترده ای در حال توسعه بوده و این توسعه به قلمرو سیستم های امنیتی و خصوصا دوربین های مداربسته نیز راه یافته است و این امر دایره انتخاب وسیع تری را در اختیار کاربران سیستم های امنیتی قرار میدهد. یکی از موضوعاتی که کاربران در زمان ارزیابی و خرید دوربین های مداربسته به آن توجه میکنند، موضوع آنالوگ بودن یا دیجیتال بودن دوربین های مداربسته است. یا سوالاتی از قبیل اینکه آیا باید دوربین آنالوگ نصب شده در محل زندگیشان را با دوربین های دیجیتال عوض کنند؟. آیا ارتقا و به روزرسانی برای دوربین های مداربسته آنالوگ ضروری است؟. اگر بخواهیم برای محل زندگیمان دوربینی انتخاب کنیم بهتر است آنالوگ باشد یا دیجیتال؟. پاسخ به این سوالات به نیاز و بودجه کاربر بستگی دارد و برای این منظور باید مزایا و معایب دوربین های آنالوگ و دیجیتال را با هم مقایسه کرد.

تفاوت کلی بین دوربین های مداربسته آنالوگ و دیجیتال

اصلی ترین تفاوت بین دوربین های مداربسته آنالوگ (Analog CCTV) و دوربین های مداربسته دیجیتال (Digital IP CCTV) روشی که رویدادها ضبط و ذخیره سازی میشوند. دوربین های مداربسته آنالوگ رویدادها را ضبط کرده و سیگنال را از طریق اتصالات کابلی به دستگاه ضبط دیجیتال ویدئو DVR (Digital Video Recorder) ارسال میکنند. دستگاه ضبط دیجیتال ویدئو سیگنالهای آنالوگ رویدادهای ضبط شده را به سیگنالهای دیجیتال تبدیل کرده، فایل خروجی را بصورت فشرده درآورده و در هارد دیسک ذخیره سازی میکند. برای دیدن فایل های ویدئویی کاربر میتواند به دستگاه DVR متصل شود و یا از طریق اتصال DVR به روتر یا مودم محتویات آن را به وسیله اینترنت در فضای مجازی منتشر کند. در مقابل دوربین های مداربسته دیجیتال بعد از ضبط ویدئو از طریق شبکه کامپیوتری داده های ضبط شده را ارسال میکنند. این شبکه کامپیوتری به عنوان شبکه ضبط ویدئو یا NVR نیز شناخته میشود. NVR (Network video recorder) یک شبکه کامپیوتری تخصصی است که شامل برنامه هایی است که به سیستم امنیتی اجازه میدهد ویدئوهای ضبط شده را در قالب فرمت های مختلف بر روی دیسک، فلش کارت و … ضبط کند.

مزایا و معایب دوربین های مداربسته آنالوگ

به منظور اینکه کاربران بتوانند انتخاب دقیق تر و مناسبتری داشته باشند بهتر است که مزایا و معایب هر یک از دوربین های دیجیتال و آنالوگ بصورت جداگانه بررسی کنند. معایب و مزایای دوربین های مداربسته آنالوگ به شرح زیر میباشد:

مزایای دوربین های مداربسته آنالوگ:

هزینه:

دوربین های مدار بسته آنالوگ نسبت به دوربین های مداربسته دیجیتال هزینه بسیار کمتری به ازای هر دوربین نصب شده در محل خواهند داشت.

کاربری ساده تر:

کار با دستگاه DVR و دوربین های مداربسته آنالوگ بسیار ساده تر است. همچنین کاربران براحتی میتوانند دستگاه را تنظیم کنند و فرآیند نصب دوربین های مداربسته آنالوگ نسبت به دیجیتال تا حدی ساده تر است.

نیازمندی به پهنای باند کمتر:

فایل ها و ویدئو های ضبط شده توسط دوربین های مداربسته آنالوگ از لحاظ حجمی نسبت به دیجیتال کمتر بوده و به راحتی از طریق کابل های کواکسیال (Coax Cable) به دستگاه DVR منتقل میشوند. اما دوربین مداربسته دیجیتال به دلیل حجم بالای فیلم های ضبط شده حتما باید از شبکه LAN برای آنها استفاده نمود. به همین دلیل انتقال داده ها از طریق کابل های کواکسیال از نظر استفاده پهنای باند هزینه بالایی نداشته و هزینه اینترنت مصرفی را بالا نخواهد برد. از طرف دیگر در سیستم های آنالوگ تنها زمانی اینترنت مصرف میشود که کاربر بخواهد بصورت آنلاین ویدئو را از طریق دستگاه DVR مشاهده نماید. در مقابل سیستم دیجیتال همواره نیاز به ارتباط و مصرف اینترنت خواهد داشت.

طرح های متنوع تر:

امروزه دوربین های و سیستم های آنالوگ در طرح ها و اندازه های گوناگون با توجه به سلیقه و نیاز کاربران ارائه میشوند و کاربران در زمان خرید سیستم مناسب حق انتخاب وسیع تری خواهند داشت.

معایب دوربین های مداربسته آنالوگ:

 1. کابل کشی زیاد: برای اینکه بتوان دوربین های مداربسته آنالوگ را به منبع برق و دستگاه DVR متصل کرد نیاز به کابل کشی بسیار زیادی در بخش های مختلف ساختمان وجود دارد. البته لازم به ذکر است که هزینه کابل های کواکسیال نسبت به Cat 5,6 که برای دوربین های دیجیتال استفاده میشود کمی گرانتر است.
 2. کیفیت تصاویر: کیفیت عکس های گرفته شده در دوربین های مداربسته آنالوگ نسبت به دیجیتال بسیار پایین تر است. حتی کیفیت برخی دوربین های گوشی موبایل بالاتر از دوربین های آنالوگ است. به همین دلیل تصاویر دوربین های آنالوگ که مربوط به فواصل نسبتا دور میباشد، کیفیت پایینی داشته و تقریبا تار میباشند و کاربر به صورتی قطعی نمیتواند چهره و جزییات مربوط به اتفاق یا افراد مشکوک را تشخیص دهد. لازم به ذکر است که امکان افزایش کیفیت با زوم کردن نیز وجود ندارد و هرچه بیشتر بر روی تصویر زوم شود کیفیت عکس پایین تر خواهد آمد و عکس تار تر خواهد شد.
 3. میزان پوشش محل مورد نظر: دوربین های مداربسته آنالوگ میدان دید کمتری داشته و محدوده کمتری را پوشش میدهند. به همین منظور برای پوشش کامل یک منطقه باید از دوربین های بیشتری نسب به سیستم دیجیتال استفاده نمود.
 4. محدودیت در محل نصب: برای اینکه بتوان به صورت مناسب و موثری دوربین های مداربسته آنالوگ را به دستگاه DVR متصل نمود نیاز است که دوربین های مداربسته در فاصله معینی نسبت به دستگاه DVR قرار بگیرند. مگر اینکه کاربر ریسک اتصالات نامطمئن را پذیرفته و دوربین ها از دستگاه با فاصله بیشتری قرار بگیرند. بنابراین در دوربین های مداربسته آنالوگ محدودیت بیشتری برای نصب وجود خواهد داشت.
 5. عدم توانایی در کار با Wireless: اساساً سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ به گونه ای است که با Wireless بخوبی کار نمیکنند. به این دلیل که فرکانس ها و سیگنال های بسیاری قوی تولید میکنند و این فرکانس ها ممکن است سیگنالهای ویدئویی، سیستم های روشنایی فلئروسنتی، امواج رادیویی و مودم ها تداخل پیدا کرده و موجب اشکال در سیستم شوند.
 6. کد گذاری اطلاعات: سیستم های آنالوگ و سیگنالهای تولید شده توسط آنها قابلیت کد گذاری اطلاعات را نخواهند داشت. به همین منظور هکرها به راحتی میتوانند اطلاعات و داده هایی که از طریق دوربین و سیستم مرکزی رد و بدل میشود را رصد کرده و به آنها دسترسی داشته باشند.

مزایا و معایب دوربین های مداربسته دیجیتال

در مقابل دوربین های مداربسته دیجیتال نیز مزایا و معایب خود را دارند. برای اینکه کاربران بتوانند انتخاب دقیق تر و مقایسه مناسبتری داشته باشند باید نقاط ضعف و قوت سیستم ها دیجیتال را نیز مورد بررسی قرار دهند.

 

مزایای دوربین های مداربسته دیجیتال

 1. کیفیت تصاویر: کیفیت دوربین های مداربسته دیجیتال نسبت به آنالوگ بسیار بالاتر است. دوربین های دیجیتال همچنین قابلیت زوم اتوماتیک بر روی تصاویر و ویدئوهای ضبط شده را نیز دارا هستند که حتی فواصل دور تا فاصله 100ft را با کیفیت مناسبی نمایش میدهند.
 2. پوشش محل: یک دوربین مداربسته دیجیتال به راحتی میتواند میدان دیدی معادل میدان دید 3 یا 4 دوربین مداربسته آنالوگ را پوشش دهد. بنابراین کاربران نیاز به تعداد کمتری دوربین برای نصب خواهند داشت و میتوانند امنیت بالاتری را فراهم کنند.
 3. کابل کشی کمتر: در سیستم دیجیتال بجای اینکه هر دوربین مداربسته بصورت جداگانه به منبع برق وصل شود و هر کدام از آنها جداگانه به DVR متصل شوند با سوئیچ به راحتی میتوان آنها را به منبع برق و دستگاه اصلی متصل کرد. در سیستم دیجیتال تمامی دوربین ها به یک سوئیچر متصل شده و سوئیچر به وسیله یک کابل اتصال یا LAN به دستگاه NVR متصل میشود.
 4. عدم محدودیت در محل نصب: با توجه به اینکه دوربین های مداربسته دیجیتال از طریق شبکه LAN میتوانند به دستگاه NVR متصل شوند به همین منظور کاربران در مورد تعیین فاصله محدودیتی ندارند. و با توجه به اینکه دستگاه NVR نیز به صورت یک برنامه بوده و نیازی به پورت ندارد این موضوع نیز مشکل محدودیت فاصله بین دوربین و دستگاه را برطرف میکند.
 5. قبلیت استفاده از PoE: سوئیچ های PoE (Power over Ethernet) علاوه بر انتقال سیگنال ها این قابلیت را دارند تا برق را به دوربین های مداربسته دیجیتال برسانند و مشکل اتصال به منبع برق با کابل کشی جداگانه را برطرف نمایند.
 6. توانایی استفاده از شبکه Wireless: دوربین های مداربسته دیجیتال و سیستم دیجیتال به راحتی با Wireless کار میکنند و مشکل تداخل سیگنالها که برای سیستم های آنالوگ وجود داشت برای سیستم های دیجیتال وجود ندارد.
 7. کد گذاری اطلاعات: تمامی سیستم های دیجیتال این قابلیت را دارند که اطلاعات مربوط به دوربین ها را به صورت کد گذاری شده انتقال دهند. بنابراین کاربران در زمان انتقال اطلاعات نگرانی بابت هک شدن و دسترسی افراد ناشناس به اطلاعات نخواهند داشت.

معایب دوربین های مداربسته دیجیتال

 1. تنظیمات پیچیده: اگر کاربران از شبکه تنظیمات و سوئیچ در محل استفاده نمیکنند باید هزینه و نیروی انسانی متخصص زیادی برای تنظیم و راه اندازی سیستم امنیتی و دوربین مداربسته دیجیتال صرف نمایند.
 2. هزینه ابتدایی بسیار بالاتر: تنها دوربین های مداربسته دیجیتال و تجهیزات آن بغیر از کابل کشی های لازم هزینه بسیار بالاتری نسبت به سیستم های آنالوگ خواهند داشت. البته ممکن است کاربر به تعداد کمتری دوربین نسبت به سیستم آنالوگ نیاز داشته باشد که این ممکن است هزینه ها را متعادل کند.
 3. نیاز به پهنای باند بسیار بالاتر: سیستم های دیجیتال نسبت به آنالوگ به پهنای باند بیشتری نیاز دارند. دوربین های مداربسته دیجیتال به علت رزولوشن و فریم بالاتر حتی در صورت فشرده سازی فایل، داده ها حجم بسیار بالاتری نسبت به سیستم آنالوگ خواهند داشت. بنابراین برای انتقال آن حداقل به پهنای باندی معادل 720Kbps نیاز خواهند داشت.
 4. فضای ذخیره سازی: دوربین های مداربسته دیجیتال به علت بالا بودن کیفیت فایلهای ضبط شده حجم بسیار بالایی خواهند داشت و این بالا بودن حجم به معنای نیاز به فضای ذخیره سازی بزرگ خواهد بود که ممکن است برای برخی کاربران مشکل ساز شود.

بنابراین انتخاب یک سیستم امنیتی و دوربین مداربسته بطور کلی به نوع کسب وکار کاربر، نیازها و همچنین توانایی مالی کاربر بستگی خواهد داشت.