ورود تکنولوژی به صنعت سیستم های امنیتی و مفهوم DIY

شاید امروزه تصور یک خانه یا محل بدون دوربین های مداربسته و سیستم امنیتی برایمان مشکل باشد. دوربین های مداربسته، سیستم های هشدار و انواع مختلف سیستم های امنیتی به بخش جدایی ناپذیر از زندگی افراد تبدیل شده اند. اما یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران با آن روبرو هستند فرآیند نصب و عیب یابی سیستم های امنیتی است. امروزه سیستم های امنیتی با توجه به ورود تکنولوژی هایی مانند اینترنت اشیا و هوش مصنوعی به این صنعت بسیار پیشرفته تر از گذشته شده اند. این پیچیده شدن سیستم های امنیتی ضرورت استفاده از متخصصان و نصاب های بسیار حرفه ای را افزایش میدهد. اما همچنان بسیاری از کاربران بر این موضوع اصرار دارند که فرآیند عیب یابی، رفع مشکلات جزئی و یا حتی نصب سیستم های امنیتی باید به گونه ای باشد که خود کاربر با سطح دانش متوسط از سیستم های امنیتی بتوانند از عهده آنها برآید. در همین راستا برخی از شرکت های توسعه دهنده و طراح سیستم های امنیتی اقدام به طراحی و ارائه سیستم های امنیتی با عنوان DIY کرده اند. واژه DIY در زبان انگلیسی مخفف Do It Yourself به معنای “خودت انجامش بده” است. در این مقاله سعی داریم سیستم های امنیتی قابل نصب توسط کاربران (DIY Installation Security Systems) را با سیستم های امنیتی قابل نصب توسط متخصصان (Professional Installation Security Systems) مقایسه کنیم. آشنایی با مزایا و معایب هر کدام از این سیستم ها میتواند کاربران را در انتخاب درست سیستم امنیتی متناسب با نیازهایشان راهنمایی کند.

مزایا و معایب سیستم های امنیتی قابل نصب توسط متخصصان

سیستم های امنیتی قابل نصب توسط متخصصان (Professional Installation Security Systems) نوعی از سیستم امنیتی محسوب میشوند که به علت پیچیدگی فرآیند نصب و حساسیت بالای قطعات و اتصالات آن حتما میبایست فرآیند نصب و اتصالات لازم برای فعالسازی آن توسط متخصصان انجام گیرد. در این فرآیند کاربر هیچگونه دخالتی در فرآیند نصب نداشته و میتواند از خدمات حرفه ای و تخصصی نصب استفاده نماید. یکی از مزایای این نوع از نصب این است که کاربر میتواند از نکات مربوط به نحوه عملکرد و نگهداری سیستم و قطعات و جزئیات آنها به واسطه متخصصان مطلع شده و از عملکرد مناسب و دقیق سیستم اطمینان داشته باشد. بطور کلی مزایا و معایب سیستم های امنیتی قابل نصب توسط متخصصان را میتوان بصورت زیر دسته بندی نمود.

مزایا

 1. عدم نیاز به مداخله کاربر: در زمان نصب سیستم امنیتی، نیاز به انجام کار خاصی از طرف کاربران وجود نداشته و تنها میبایست پس از کامل شدن فرآیند نصب توسط متخصصان نکات لازم مربوط به عملکرد دستگاه و طریقه نگهداری از آن را بیاموزند. کاربران همچنین میتوانند پس از تکمیل فرآیند نصب اقدام به تست دستگاه کنند تا از مناسب بودن عملکرد آن اطمینان حاصل کنند.
 2. خدمات تخصصی: در فرآیند نصب مربوط به سیستم امنیتی DIY ممکن است شخص کاربر در بخشی از فرآیند نصب دچار مشکل شده و قسمتی از فرآیند را بدرستی انجام ندهد. در نتیجه این موضوع ممکن است عملکرد سیستم امنیتی را دچار اختلال کرده و یا حتی زیان مالی برای کاربر به همراه داشته باشد. اما در فرآیند نصب Professional کاربر میتواند اطمینان داشته باشد که تمامی فرآیندهای نصب به درستی انجام شده و سیستم امنیتی بهترین وضعیت عملکردی خود را خواهد داشت. در نتیجه تا حد زیادی از بروز مشکلاتی مانند نقص در عملکرد، خرابی سیستم مرکزی، آلارم های اشتباه و یا اتصالات نا امن جلوگیری خواهد شد.
 3. بهره مندی از خدمات ویژه: بسیاری از شرکت های امنیتی که فرآیند نصب و راه اندازی سیستم های آنها توسط متخصصان شرکت انجام میگیرد برای کاربران خدمات ویژه ای را در نظر میگیرند. برخی از این شرکت ها فرآیند نصب را بصورت رایگان یا با تخفیفات ویژه برای کاربران انجام میدهند. این شرکت ها همچنین خدمات پشتیبانی، خدمات پس از فروش، گارانتی تعویض و تعمیر به صورت 24 ساعته به مشتریان خود ارائه میدهند. در نتیجه بسیاری از کاربران که از اینگونه سیستم های امنیتی استفاده میکنند میتوانند از خدمات ویژه آنها نیز بهره مند شوند که این خدمات بسیار بندرت برای سیستم های امنیتی DIY ارائه میگردد.
بانی گارد/سیستم هشدار حریق

معایب

 1. هزینه نصب و راه اندازی: به طور معمول در فرآیند نصب سیستم امنیتی توسط تکنسین ها، هزینه ای بابت نصب از کاربران دریافت میشود. این فرآیند اساسا ممکن است بیش از 300 دلار برای کاربران هزینه داشته باشد، البته این هزینه با هزینه ای که برای ارتقا سیستم، تغییر و ارتقاء قطعات دریافت میشود نیز متفاوت خواهد بود.
 2. میزان کنترل و نظارت کمتر در فرآیند نصب: بسیاری از کاربران ترجیح میدهند نسبت به عملکرد و فرآیند نصب و چگونگی اتصالات آن آگاهی کامل داشته باشند. تا بتوانند در شرایط اضطراری سیستم را به درستی کنترل و مدیریت کنند تا نیازی به تماس و انتظار برای حضور و رسیدگی مشکل توسط متخصصان نباشد. همچنین برخی از کاربران ترجیح میدهند تا متناسب با نیازهای امنیتی و شرایط محیطی یک سیستم امنیتی سفارشی شده و اختصاصی (Customized System) برای خودشان طراحی کنند. اما در شرایط نصب Professional تکنسین تنها مجاز است که مطابق با استانداردهای بین الملل و مشخص شده توسط شرکت اقدام به نصب، راه اندازی و تست سیستم کنند. البته در شرایطی که خواسته کاربر ناقض استانداردهای امنیتی نباشد، کاربران میتوانند اندکی تغییرات مدنظرشان را در فرآیند نصب بواسطه متخصصان اعمال کنند.
 3. اختصاص دادن زمان برای نصب و تعمیرات: یکی دیگر از محدودیت های سیستم امنیتی قابل نصب توسط متخصصان، موضوع برنامه ریزی، هماهنگی و تعیین زمان مناسب از طرف شرکت و کاربر برای نصب سیستم و رسیدگی به مشکلات سیستم امنیتی در محل است. با توجه به پیچیده و طولانی بودن فرآیند نصب و راه اندازی سیستم های امنیتی، نیاز است که تکنسین ها در محل حضور نسبتا طولانی داشته و این ممکن است برای کاربر ناراحت کننده باشد. برای مثال تنها نصب 4 دوربین مداربسته و اتصالات مربوط به آنها ممکن است بیش از 6 ساعت زمان نیاز داشته باشد. البته این زمان متفاوت از زمان مورد نیاز برای نصب سنسورها، راهنمایی کاربران در مورد نحوه عملکرد سیستم و مرحله تست دستگاه میباشد.

سیستم های امنیتی قابل نصب توسط کاربران یا (DIY Installation Security Systems) نوعی از سیستم امنیتی هستند که کاربران میتوانند با توجه به نیاز و سلیقه شخصی اقدام به نصب و ایجاد تغییرات لازم در فرآیند راه اندازی سیستم نمایند. بر اساس تعریف ارائه شده توسط دانشنامه ویکی پدیا ” “DIYروشی است برای تعمیر، تغییر و ساختن یکسری از تجهیزات بدون دخالت مستقیم متخصصان و تکنسین های آن. میتوان گفت واژه DIY برای اولین بار در سال 1912 و همگام با توسعه فعالیت های مربوط به طراحی و نگهداری از لوازم خانگی در آمریکا میان مصرف کنندگان و کاربران مطرح شد. پس از آن این روش در میان مردم بسیاری از نقاط جهان محبوبیت پیدا کرده و به عنوان یک روش تایید شده در سال 1950 وارد واژگان زبان انگلیسی شد. بسیاری از محققان دلیل رشد بی سابقه و توجه بسیار زیاد مردم به این روش را نیاز کاربران به صرفه جویی در هزینه ها و گرایش به تعمیرات و نصب لوازم خانگی به عنوان تفریح و سرگرمی میدانند. با گذشت زمان این گرایش راه خود را به حیطه های جدید دیگری مانند هنر، موسیقی، صنایع دستی، مدیریت مالی، طراحی سایت، شبکه های رادیویی و تلویزیونی و غیره نیز گشود. با مرور زمان این روش وارد سیستم های امنیتی شده و خدمات متنوعی را به کاربران ارائه کرد. سیستم های امنیتی DIY میتوانند بصورت وایرلس یا سیمی باشند که در حالت وایرلس قطعات مختلف سیستم را میتوان بصورت ساده تری به یکدیگر متصل نمود. سیستم های امنیتی DIY مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه به آنها بیشتر خواهیم پرداخت.

مزایا

 1. انتخاب قطعات بر اساس سلیقه کاربر: به واسطه سیستم امنیتی DIY کاربران میتوانند قطعات و اجزاء متفاوت سیستم امنیتی مورد نظرشان را بر اساس سلیقه شخصی انتخاب کنند. برای مثال اگر کاربران بخواهند در سیستم امنیتی مورد نظرشان برای فضای داخل محل از یک برند خاص و برای محیط خارجی از برند دیگری استفاده کنند، بدون نگرانی از فرآیند همگام سازی میتوانند این کار را انجام دهند. حتی کاربران میتوانند بدون نگرانی در مورد نحوه و فرآیند نصب، سیستم مورد نظرشان را ارتقا داده و دوربین ها و قطعات جدیدی به سیستم اضافه کنند.
 2. کنترل کامل بر روی سیستم امنیتی: با توجه به اینکه کاربران مسئولیت نصب و راه اندازی سیستم امنیتی را بر عهده دارند، تصمیم گیرنده نهایی در زمینه پیچیدگی یا سادگی در طراحی سیستم امنیتی خود شخص کاربر خواهد بود. کاربران میتوانند اجزاء مختلف جدیدی (دوربین یا سنسور) را به سیستم اضافه کرده یا کم کنند. بنابراین کاربران از تمامی اجزاء و وضعیت عملکردی و نوع اتصالات آن آگاهی داشته و میتواند در زمان نیاز آنها را بصورت موثری مدیریت نماید.
 3. عدم نیاز به پرداخت هزینه نصب و نگهداری: در سیستم امنیتی DIY تمام مسئولیت نصب بر عهده کاربر بوده و کاربران از این طریق میتوانند صرفه جویی قابل توجهی در راه اندازی سیستم داشته باشند. همانطور که پیشتر گفته شد هزینه نصب جدا از سایر هزینه های آن ممکن است بیش از 300 دلار باشد که برای بسیاری از کاربران توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
 4. مالکیت کامل سیستم امنیتی: یکی دیگر از موضوعاتی که کاربران را در تصمیم گیری دچار مشکل میکند موضوع مالکیت کامل سیستم امنیتی بعد از نقل مکان یا تغییر محل است. در بیشتر مواردی که سیستم امنیتی Professional است، کاربر نمیتواند تمامی کابل کشی ها، اتصالات، دوربین ها، سنسورها و غیره را باز کرده و با خود به محل جدید انتقال دهد. ولی این موضوع در مورد سیستم امنیتی DIY صادق نیست و کاربر میتواند تمامی اجزاء و قطعات رو با خود به محل جدید منتقل کند.
سیستم امنیتی DIY and professional

معایب

 1. عدم دریافت خدمات پشتیبانی: زمانی که کاربران از سیستم های امنیتی DIY بهره میبرند به این معنا است که تمامی فرآیندهای مربوط به نصب، راه اندازی، رفع مشکل و بررسی عملکرد سیستم بطور کامل بر عهده کاربر است. در نتیجه کاربر میبایست از طریق جستجو در اینترنت یا مطالعه دقیق برشور فرآیندها را بدرستی انجام دهد.
 2. اختصاص زمان زیاد برای نصب: انتخاب سیستم امنیتی DIY به معنای اختصاص زمان زیادی برای جستجو و انتخاب سیستم و قطعات امنیتی مناسب، نصب و راه اندازی سیستم امنیتی، مدیریت و نگهداری از سیستم و نهایتا عیب یابی و رفع مشکلات سیستم است که ممکن است برای برخی کاربران آزاردهنده و خسته کننده باشد.

در نهایت به منظور فراهم کردن شرایط انتخاب مناسبتر میتوان به تعدادی از شرکت های برتر امنیتی که سرویس های DIY و Professional برای نصب ارائه میدهند اشاره کرد. از جمله شرکت های برتر امنیتی در ارائه خدمات سیستم امنیتی قابل نصب توسط متخصصان (Professional) میتوان به ADT Security، Vivint Smart Home، Frontpoint و Brinks Home Security اشاره کرد. شرکت های برتر در زمینه سیستم امنیتی DIY نیز شامل SimpliSafe Home Security، Link Interactive Home Security، Protect America Home Security، Cove Home Security، Ring Security System و Nest Secure Alarm System میشوند.