سیستم هشدار و سیستم هشدار بازدارنده

امروزه سیستم های هشدار به یکی از مهمترین انواع سیستم های امنیتی برای هر کسب و کاری تبدیل شده اند. انواع مختلفی از سیستم های هشدار وجود دارد که برای اهداف و نیازهای مختلف طراحی شده اند. تمامی سیستم های هشدار یک تعریف ویژه و عملکرد مشخصی را شامل میشوند. اما سیستم هشدار بصورت کلی شامل مجموعه ای از تجهیزات و یا دستگاه هایی میشود که هدف اصلی آن ارسال پیام کمک به مرکز کنترل در موقعیت اضطراری است. این مرکز کنترل را میتوان با توجه به نوع سیستم هشدار، نیاز کاربر و هدف آن تعریف و مشخص کرد. یکی از انواع سیستم های هشدار، سیستم هشدار بازدارنده (Hold-up alarm systems) است. این نوع از سیستم هشدار را با نام های دیگری به نام سیستم هشدار سرقت (burglar alarm systems)، سیستم هشدار وحشت (Panic alarm) یا سیستم هشدار رفتار خرابکارانه (duress alarm) نیز میشناسند.

سیستم هشدار بازدارنده و عملکرد آن

سیستم هشدار بازدارنده این امکان را برای کاربر فراهم میکند تا بتواند در موقعیت اضطراری از راه دور سیستم هشدار مرکزی را فعال کند. نوع هشدار در این سیستم معمولا بگونه ای است که میتواند توجه زیادی را به محل مورد نظر جلب کند. فعال شدن این نوع از هشدار در برخی از مواقع همراه با آژیرهای بسیار بلند، چراغ های هشدار پر نور و گاها قرمز رنگ و ارسال پیام هشدار به مرکز کنترل است. و در برخی مواقع بصورت کاملا بی صدا و همراه با فعال شدن هشدار در مرکز مانیتورینگ نیروهای امنیتی است. این مراکز کنترل بیشتر شامل سازمان های ارائه دهنده خدمات امنیتی یا مراکز پلیس میشوند. این پیام هشدار به عنوان نوعی فراخوان اضطراری برای نیروهای امنیتی به محلی است که فعالیت های خرابکارانه و یا سرقت مسلحانه در حال رخ دادن است. باید توجه داشت بدلیل اهمیت بالای این نوع از سیستم هشدار، فعال کردن بی دلیل این سیستم میتواند جرائم و مجازات های سنگینی برای کاربر آن به همراه داشته باشد. چرا که ممکن است موجب اختلال در فعالیت و سردرگمی نیروهای امنیتی و ماموران پلیس شده و آنها را از فعالیت های ضروریشان بازدارد. به همین منظور در زمان نصب این سیستم هشدار، کاربران باید بصورت کامل از مخاطرات و ریسکهایی که ممکن است فعال کردن این سیستم برای مردم، نیروهای امنیتی و خود شخص داشته باشد، آگاه شوند. این سیستم ها همچنین این قابلیت را دارند که با وارد کردن یک کد مشخص از طرف کاربر غیرفعال شوند. این کد مشخص با کدهای فعال و غیرفعال کردن اصلی تفاوت دارد. و به مرکز کنترل اعلام میکند که کاربر به اجبار مجبور شده است که سیستم را غیرفعال کند. و اساسا اشتباهی در فرآیند فعال سازی سیستم هشدار رخ نداده است. در این حالت نیروهای امنیتی متوجه موضوع شده و به محل اعزام خواهند شد. به این نوع سیستم هشدار duress alarm میگویند.

سیستم هشدار

انواع سیستم هشدار بازدارنده و تفاوت های آن

در بسیاری ازمواقع که این نوع از سیستم های هشدار برای کسب و کارها و به درخواست کاربر نصب میشوند از نوع بی صدا هستند. فعال شدن سیستم هشدار در این نوع از کسب و کارها به صورت دستی انجام میگیرد. بدین صورت که کاربر به صورت مخفیانه با فشردن یک کلید، پدال یا دکمه های طراحی شده شبیه به پول، ریموت کنترل و یا ساعت مچی اقدام به فعال کردن سیستم بصورت بدون صدا میکنند. اساسا تمام این فعالیت ها بدین منظور است که به مراکز امنیتی اطلاع دهند در مکانی خاص احتمال خسارات مالی جدی عموما از نوع سرقت وجود دارد. سیستم هشدار بازدارنده (Hold-up alarm systems)، سیستم هشدار سرقت (burglar alarm systems) و سیستم هشدار رفتار خرابکارانه (duress alarm) از این نوع هستند.  اما در مقابل سیستم هشدار نصب شده برای مقاصد غیرتجاری کمی متفاوت است. این نوع از سیستم هشدار معمولا با آژیرهای بسیار بلند و جلب توجه زیادی همراه است. این نوع از سیستم هشدار مانند سیستم قبل به صورت دستی فعال میشود. و به مراکز امنیتی اطلاع میدهد که یک نوع خسارت جانی و یا یک موقعیت اضطراری رخ داده است. اما لزوما این خطر از نوع سرقت نمیباشد که آن را با نام سیستم هشدار وحشت (Panic alarm) میشناسند.

زمان هایی که میتوان سیستم هشدار بازدارنده را فعال و یا غیرفعال کرد

موقعیت های اضطراری باتوجه به نوع سیستم هشدار با هم متفاوت هستند. به منظور کاهش ریسک استفاده از سیستم هشدار بازدارنده، کاربر باید نسبت به موقعیت های اضطراری آگاهی داشته باشد. بسیار اهمیت دارد که کاربران بدانند در چه شرایطی باید سیستم هشدار بازدارنده را فعال کنند. فعال سازی آن در موقعیت های غیر اضطراری و تعریف نشده برای سیستم هشدار بازدارنده میتواند مشکلات جدی به همراه داشته باشد. در موارد زیر کاربران به هیچ وجه نباید سیستم هشدار بازدارنده را فعال کنند.

 1. در زمانی که محل دچار آتش سوزی شده و یا نیاز به کمک های پزشکی اضطراری برای فرد یا افرادی در محل وجود دارد.
 2. برای تست کردن سیستم هشدار یا آگاهی از این موضوع که بعد از فشار دادن کلید هشدار چقدر زمان میبرد تا نیروهای امنیتی به محل برسند.
 3. برای گزارش درگیری فیزیکی یا کلامی بین افراد در محل یا خارج از محل نصب سیستم هشدار
 4. زمانی که افرادی در محل یا خارج از محل اقدام به معامله اجناس غیرقانونی یا خرید اجناس نامناسب میکنند
 5. هشدار و اعلام گزارش در مورد سرقت وسیله نقلیه کاربر یا افرادی خارج از محل
 6. و در نهایت تمامی شرایطی که جان و مال کاربر از طرف افرادی مشخص در خطر جدی نباشد

در شرایط زیر میتوانید سیستم هشدار بازدارنده را فعال کرده و درخواست کمک کنید

 1. در موقعیت اضطراری که امکان برقراری تماس با مراکز پلیس برای درخواست کمک برای کاربر وجود ندارد.
 2. در زمان سرقت مسلحانه از محل که دارایی های کاربر در خطر است.
 3. در زمانی که جان کاربر در خطر است.

کسب و کارهای مناسب برای نصب سیستم هشدار و رعایت نکاتی برای بهبود عملکرد آن

اساساً استفاده از سیستم های هشدار بازدارنده برای مکان های عمومی و کسب و کارهایی که ریسک کمی دارند پیشنهاد نمیشود. این نوع از سیستم هشدار به صورت کلی مناسب کسب و کارهایی است که ریسک بالای خسارت جانی و مالی برای آنها وجود دارد. این کسب و کارها معمولا به دلیل داشتن کالاهای بسیار باارزش و یا مبادلات پولی و مالی بالا میتوانند خلافکاران زیادی را وسوسه کرده و به خود جذب کنند. استفاده صحیح و به موقع از سیستم هشدار بازدارنده نیازمند آگاهی، آموزش صحیح و واکنش به موقع در شرایط اضطراری است. سیستم هشدار بازدارنده در صورتی که با انواع دیگری از سیستم های امنیتی همگام سازی شود عملکرد بهتری خواهد داشت. برای بهبود عملکرد سیستم هشدار بازدارنده و همچنین کاهش ریسک های مرتبط با آن رعایت چند نکته ضروری است.

 1. در نقاط و محل هایی که کاربر اقدام به نصب کلیدهای هشدار بازدارنده میکند بهتر است از دوربین های مداربسته نیز استفاده شود. استفاده از دوربین مداربسته این اماکن را برای کاربر فراهم میکند تا در زمان فشرده شدن کلید هشدار بتواند موقعیت اضطراری را از راه دور یا از طریق اتاق کنترل ارزیابی نماید. و با توجه به موقعیت مورد نظر اقدامات پیشگیرانه و یا امنیتی لازم را انجام دهد.
 2. بهتر است تا کاربران اجازه دسترسی به دوربین های مربوط به سیستم هشدار بازدارنده را به گروه امنیتی خود بدهند. در این صورت گروه امنیتی در زمان فعال شدن سیستم هشدار میتوانند موقعیت را ارزیابی کنند. این ارزیابی موقعیت به گروه امنیتی این امکان را میدهد تا با آمادگی و تجهیزات مناسب تری با موقعیت مواجه شوند و در نتیجه امکان رفع مشکل به صورت سریع تر و با خسارات کمتر فراهم خواهد شد.
 3. برای ایجاد تمایز بین موقعیت های مختلف میتوان از سیستم هشدار بازدارنده متفاوتی استفاده کرد. برای مثال موقعیتی وجود دارد که باید کلید هشدار بازدارنده فعال شود اما در این موقعیت ریسک بالای خسارت جانی یا مالی وجود ندارد و با حضور نیروهای امنیتی مشکل برطرف خواهد شد. در مقابل شرایطی وجود دارد که علاوه بر اضطراری بودن میتواند خسارت جانی و مالی جبران ناپذیری برای پرسنل و دارایی های سازمان در پی داشته باشد. در این شرایط نه تنها حضور نیروهای امنیتی بلکه تدابیر و تجهیزات ویژه ای برای مدیریت آن نیاز است. سازمان ها میتوانند برای این دو شرایط متفاوت سیستم های هشدار بازدارنده متفاوت طراحی کنند. یکی از هشدارها برای شرایطی با ریسک کمتر و یکی از آنها برای شرایطی بسیار حساس و ریسک بالاتر. در این صورت نیروهای امنیتی با فعال شدن هر کدام از این سیستم ها میتوانند اقدامات لازم را پیشبینی کرده و آن مواجه شوند.